Sağlık Bakanlığı Biyomedikal Teknikerlerini Neden Almıyor?...

Sağlık Bakanlığı Biyomedikal Teknikerlerini Neden Almıyor?

Sağlık Bakanlığı Biyomedikal Teknikerlerini Neden Almıyor?...
03 Kasım 2012 Cumartesi 10:11

Sağlık Bakanlığına ait Devlet hastanelerinde Klinik Biyomedikal Birimleri kurulması konusunda bir çalışma varmı? Bugünkü Devlet Hastanelerinde bulunan eski memur Elektrik Teknisyenleri ve ihale yoluyla devredilen Taşöron Teknik servis personeli güncel tıbbi cihaz konusunda yetersiz kalmaktadır. Bir Biyomedikal Cihaz Teknikeri olarak sayın Bakanımız Recep AKDAĞ’dan bu konuda personel alımı hk. cevap bekliyoruz. Bir hastanede olması gereken çalışmalar tıbbi cihazların, bakım, onarım ve kalibrasyonlarının hastanenin kendi içinde kurulacak bir birim olarak, biyomedikal ve Klinik Mühendislik Merkezinin, bakım onarım çalışmaları, araştırma ve eğitime yönelik faaliyetlerinin (ISO 9001:2000, ISO17025) geliştirilerek hastanenin teknik problemlerinin kendi bu T.C. üniversitelerinin mezunu olan Elektrik-Elektronik Meslek Lisesi tabanlı Biyomedikal Cihaz Teknikerleri ile çözümünü sağlamalıdır.

Biyomedikal Cihaz Teknikerinin Görevleri:
Biyomedikal cihazların(Radyoloji,Laoboratuvar ve Genel cihazların) onarıcı ve koruyucu periyodik bakımlarını, ilgili plan çerçevesinde gerçekleştirmek, Biyomedikal cihazlarla ilgili arızaları gidermek ve altyapıda gerekli değişiklikleri gerçekleştirmek, Cihaz bakımlarının durum raporlamasını yapmak, Sigorta, fatura, teklif ve malzeme takibini gerçekleştirmek, Kalibrasyon ve güvenlik denetlemelerini yapmak.

GEÇMİŞ YILLARDA ALINAN BİOMEDİKAL CİHAZ TEKNİKERLERİ SAYISI VE PUANLARI:
2008-4 ATAMALARI
2843607
88,172
91,634 DEVLET MALZEME OFİSİ GN.MD. TEKNİKER ( ANKARA Merkez )
4
2843977
86,753
86,753
GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK TEKNİKERİ ( TOKAT Merkez )
1
2845403 86,927 91,709
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK TEKNİKERİ ( KONYA Merkez ) 4
2011 -1 ATAMALARI
2112921
87,922
87,922
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ TEKNİKER (DÜZCE Merkez) 1
2112467 88,858 88,858 CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK TEKNİKERİ (SİVAS Merkez) 1

DİĞER YILLARDAKİ ATAMALAR HAKKINDA BİLGİM YOK AMA ARKADAŞLARDAN ÖĞRENDİĞİM KADARIYLA BU SAYILARDA ARTMALAR OLMAMIŞTIR.GEÇMİŞYILLARDAKİ ATAMA SAYILARINA BEN ULAŞAMADIM.
BİZİM HASTAHANELER İÇİN ÖNEMLİ BİR PERSONEL OLDUĞUMUZU EMO(ELEKTRİKMÜHENDİSLERİ ODASI ) DEGERLENDİRDİĞİ BİR YAZI YAZMIŞTIR.LİNKİ BURDADIR: http://www.emo.org.tr/ekler/ada370ffe4b8c03_ek.pdf

BİZİM KİM OLDUĞUMUZ AŞAĞADA BELİRTİLMİŞTİR. İLGİLENDİĞİNİZ İÇİN TEKRARDAN ÇOK TEŞEKKURLER.BİZDE SAĞLIKÇIYIZ BİZİ YANLIZ BIRAKMAYIN

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNİKERİ

TANIM
Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montajı, kullanımı, bakımı ve onarımı konularında çalışan kişidir.

GÖREVLER
Tıp ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazları şemalara uygun olarak yerlerine monte eder,
Aletlerin nasıl ve ne şekilde kullanıldığını ilgililere gösterir,
Aletlerin bakım ve onarımını yapar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Biyomedikal cihaz teknikeri olmak isteyenlerin;
Temel bilimlere, özellikle fiziğin elektrik ve mekanik konularına ilgili ve bu alanda başarılı,
Şekil ilişkilerini görebilme, bir şemayı okuyabilme yeteneğine sahip,
El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
Ayrıntıları görebilen,
Sorumlu ve dikkatli kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Biyomedikal cihaz teknikerleri temiz, iyi aydınlatılmış ve ısıtılmış kapalı ortamlarda çalışırlar; görevlerini yaparken ayakta durmak, eğilmek durumunda olabilirler. Etkileşimde bulundukları kişiler çalıştıkları kuruma göre değişirse de genellikle sağlık personeli ve diğer teknik personelle iletişim halindedirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Biyomedikal Cihaz Teknolojisi” bölümünde verilmektedir.

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
Lise veya dengi okul mezunu olmak, meslek liselerinin “Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Denizcilik (Gemi Elektroniği ve Haberleşme), Denizcilik (Gemi Otomasyonu), Elektrik, Elektrik-Elektronik, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Elektrik Tesisat ve Pano Monitörlüğü, Elektromekanik Taşıyıcılar, Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Mekanik, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Elektronik), Endüstriyel Otomasyon Tek. (Mekanik/Makine), Gemi Elektroniği ve Haberleşme, Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi, Mekatronik, Otomatik Kumanda, Telekomünikasyon, Tıp Elektroniği, Uçak Bakım (Uçak Elektroniği), Uçak Bakımı Teknisyenliği ve Elektroniği, Uçak Bakımı ve Elektroniği, Uçak Elektroniği” alanından mezun olanlar “Biyomedikal Cihaz Teknolojisi” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.
Ortaöğretim Başarı Puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölge’leri (METEB) ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerin diğer alanlarından veya genel liselerden mezun olanlar/olacaklar kişilerin ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girmeleri ve yeterli “YGS-1” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi liseden sonra 2 yıldır. Eğitim süresince öğrenciler; Matematik, Fizik, Kimya, Biyofizik, Biyokimya, Fizyoloji, Biyomedikal Teknolojisi, Elektrik Devreleri, X-Ray Cihazları, Biyomedikal Elektronik, Biyomedikal Laboratuarı, Elektronik ve Lojik Devreler, Biyomedikal Giriş, Laboratuar Cihazları, Bilgisayar Kullanımı, Bilgisayar Onarım ve Bakımı gibi dersleri alırlar.
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Ön Lisans Diploması” ve “Biyomedikal Cihaz Teknikeri” ünvanı verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Biyomedikal cihaz teknikerleri resmi ve özel sağlık kuruluşlarında, dispanserlerde ve laboratuarlarda görev alırlar. Ayrıca serbest çalışma imkanına da sahiptirler. Ülkemizde sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına paralel olarak çalışma alanları giderek genişlemektedir. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.