Sağlık Bakanlığı 112 Komuta Kontrol Merkezi Çalışanlarını Kendi Kaderine Terk Etmektedir

SAĞLIK SEN İZMİR

Sağlık Bakanlığı 112 Komuta Kontrol Merkezi Çalışanlarını Kendi Kaderine Terk Etmektedir
23 Kasım 2015 Pazartesi 10:53

Sağlık Sen İzmir Şubesi Başkanı Opr.Dr.Recep ATÇI BASIN AÇIKLAMASI:


Sağlık Sen İzmir Şubesi Başkanı Opr.Dr.Recep ATÇI; “Sağlık Bakanlığı 112 Komuta Kontrol merkezi çalışanlarını kendi kaderine terk etmektedir”
 
            Bakanlığı 112 çağrı merkezlerinde ki tacizlerle ilgili hiçbir tedbir almadığını ifade eden Atçı; kurumlar tarafından 112 çağrı karşılama personelini hukuki işlem başlatması için yönlendirmemekte ve 'bu davadan bir sonuç çıkmaz'  gibi yorumlarda bulunulduğunu ve devlet hizmeti görevini yerine getiren personeli adına 'kuruma yapılmış bir hakaret' algısı oluşturularak dava açılamadığını; çalışanı kendi kaderi ile baş başa bırakıldığını ve bu yapılan tacizlerin yapanın yanına kaldığını ifade etti.
 
            Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Op.Dr.Recep ATÇI; ”Tüm Türkiye'de 112 Komuta Kontrol Merkezleri'nde çağrı karşılayıcı personel olarak ATT (Acil Tıp Teknisyeni)'ler ve Hemşireler görev almaktadır. Bu çalışanların % 90 ı bayandır. Çağrı karşılayıcı personel, arayan kişinin durumunu değerlendirir, kalp krizi, solunum sıkıntısı gibi hayati tehlike durumlarında, ambulansı danışman hekimler gözetiminde hastaya müdahale için görevlendirir. Bu kutsal görevi yerine getirirken sözel cinsel taciz, küfür ve hakarete maruz kalmaktadırlar.
 
           
Hakaret ve küfür etmek için özellikle 112 yi arayan on binlerce çocuk ve yetişkin insan bulunmaktadır. Ülkemizde sinyalle bile adres tespiti yapabilecek alt yapı varken, telefon numarası belli olan, cinsel tacizde bulunan kişilerin hakkında çalışmalar yapılmaması, hukuki işlem yapılmaması son derece vahimdir. Bu durum asla kabul edilebilir değildir. 112 çağrı karşılama personeli hukuki işlem başlatılması konusunda teşvik edilmemekte, 'bu davadan bir sonuç çıkmaz' yorumları karşısında mağdur ve kurumu tarafından yalnız bırakılmaktadır.
 
Sağlık Bakanlığı çalışanını kendi kaderine terketmektedir. Çalışana şiddet sadece fiziki değil, bu şekilde sözlü olarakta yapılmaktadır ve çalışanlarda psikolojik yaralar açmaktadır. Biz bu sistem içinde otobüse bindiğinde karşısında duran kişiye bakarak içinden 'acaba bu kişi de bizi arayanlardan mıdır?' düşüncesini geçiren ve içine korku düşen çalışanlar biliyoruz. 112'yi keyfi arayıp tacizde bulunanlar yanında, 112 den yardım isteyen kişiler tarafından aşağılanan, küfüre ve tehtide mağruz kalan ve bu hakaretler karşısında zaman zaman gözyaşı döken çalışanlar biliyoruz.  Yıllar boyunca 'cinsel taciz, hakaret..vb ' durumlar sebebi ile çağrı merkezlerinde çalışan personelin, uygunsuz arama yapan kişi için açılan dava sayısı bir elin 5 parmağını geçmez. Oysa on binlerce uygunsuz kişi arıyor 112 yi..Yıllar boyunca 112 yi aramayı saplantı haline getirmiş cinsel tacizde bulunan belli kişiler var..Sağlık Sen olarak soruyoruz: 'Bu kişiler hala 112 Komuta Kontrol Merkezi'ni arıyor mu?, ' Evet arıyor ve Sağlık Bakanlığı bir ceza sistemi getirilmesi için çalışma yapmıyor ve çalışanın hakkını korumuyor. Devlet hizmetini sunan bu kutsal görevi yerine getiren, çalışanı koruyacak hiç bir kanun,cezai yaptırım olmamakla birlikte böyle bir çalışmada 112 kuruldu kurulalı sözde hep var.
 
           Sağlık Sen olarak bu konu ile ilgili çalışmalar yapmaktayız. Dava açmak isteyen her çalışanın avukatlarımızla yanındayız. Sağlık personeline yapılan her türlü şiddeti kınıyor,   çalışanların her zaman yanlarında  olduğumuzu bilmelerini istiyoruz..

           Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü yöneticilerini empati yapmaya, komuta merkezlerde çalışan personeli anlayabilmeleri için, en azından yarım gün Çağrı personeli gibi çalışmaya ve bu durumu engelleyici çalışmaları başlatmaya davet ediyoruz.

YENİ ASIR HABER (17.05.2011 Tarihli)


Acil vakalara hizmet veren servisin İzmir'deki komuta merkezine bir günde gelen 15 bin çağrının 14 binini gereksiz, yanlış ve taciz amaçlı aramalar oluştuyor

ERKAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Türkiye'nin her yerinden ücretsiz aranabilen 112'yi çevirip küfür ve cinsel içerikli konuşmalar yapan sapıklar, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü 112 Komuta Merkezi'nde telefonlara bakıp, vakaları değerlendiren kadın sağlık çalışanlarını bıktırdı. Müdürlük binasında yer alan Komuta Merkezi'ne 24 saatte gelen 15 bin çağrıyı yanıtlayıp acil durumdaki hastalara ambulans yönlendiren hemşire ve Acil Tıp Teknisyenleri (ATT), bir yandan da sapıklarla uğraşıyor. Aralarında 'kadrolu' sapıkların da yer aldığı kişilerin kendilerine küfür ettiğini, cinsel içerikli konuşmalar yaptığını anlatan sağlık çalışanları, "Bir günde 500 kez arayan sapıklar var" dedi. 112 sapıklarını önlemek amacıyla kurulan sistem bu kişilerin telefon numaralarını bir saatliğine "kara liste"ye alıp engelliyor. Ancak sapıklar, sim kartsız arama ile yine 112'ye ulaşıyor. 

İSYAN EDİYORLAR
Komuta merkezinde görev yapanların kadın olması, sapık telefonlarının artırıyor. Bir günde gelen 15 bin çağrının 14 binini gereksiz, yanlış arama ve taciz amaçlı aramalar oluştuyor. İzmir'deki Komuta Merkezi'nde çalışan bir ATT, merkezde aynı anda 7 kadın sağlık çalışanının görev yaptığını belirterek, "Bazı günler 00.00'dan sabah 04.00'e kadar sapıkla uğraşıyoruz. Kadrolu sapıklar var. İsimlerini biliyoruz. İsimleri K. ve A. 10 çağrının 5'i küfür ve taciz. Acil ambulansa ihtiyaç duyan kişiler sapıklar yüzünden bize zamanında ulaşamıyor" dedi. Yetkililerin, olup bitenlere kulaklarını tıkamalarını istediğini öne süren ATT, sapıklarla mahkeme koridorlarında yüzyüze gelmemek için kişisel dava açmak istemediklerini belirtti. Merkez çalışanı bir kadın, "Şikayetçi olduğumuzda savcılık makamı, sapıkların adreslerini istiyor. Ancak hiçbir GSM şirketi müşterisinin adresini vermiyor. Adresi savcılık bulmalı, bu bizim işimiz değil" diye konuştu. Bir diğer çalışan ise, "Sapıkların ses tonunu dışarıda normal bir insandan duyduğumuzda da irite oluyoruz. Psikolojimiz bozuldu" dedi.

Sofuoğlu: Kadrolu olanlar bile var
İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Turhan Sofuoğlu, sapıkların aynı gün 500 kez 112'yi arayabildiğini ve kadrolu sapıkların bulunduğunu belirterek, "Çağrı merkezinde kadın çalışanlar görev yaptığı için bazı
insanlar dalga geçmek, bir kadınla konuşmak veya başka nedenlerle 112'yi arayabiliyor. Bu kişiler arasında günde 300-500 defa arayanlar oluyor. Bu aramalar yüzünden telefonların meşgul tutulması gerçekten ihtiyacı olan hastanın hizmete ulaşmasını da engelliyor. Personelin 
motivasyonu bozuluyor. Taciz amaçlı arayan kişiyi kara listeye alarak kısa süreli 112'yi aramasını bloke edebiliyoruz. Bu süreyi fazla uzatmıyoruz. Çünkü taciz için arayan kişinin de amubulansa ihtiyacı olabilir. Bu şekilde arayanlar devlet görevini engelledikleri için suç işliyorlar. Birçoğunun adres bilgisine ulaşamıyoruz. 112 Yasası ile gereksiz ve sapıklık amacıyla arayanlara mükli amir tarafından yüksek para cezaları verilebilecek" dedi. 
Sağlık Sen İzmir Şubesi Başkanı Op. Dr. Recep Atçı ise, "Kurumlar, tacize uğrayan sağlık çalışanını 'Bu davadan bir sonuç çıkmaz' diyerek hukuki sürece yönlendirmiyor. Ülkemizde sinyalle bile adres tespiti yapabilecek altyapı varken, telefon numarası belli olan, cinsel tacizde bulunan kişilerin hakkında hukuki işlem yapılmaması vahimdir" dedi.


Haber link: http://www.yeniasir.com.tr/HayatinIcinden/2011/05/17/112-acil-taciz 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.