Sağlık Bakanının Göz Yaşları

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, 4 yıl vatansız kaldı

Sağlık Bakanının Göz Yaşları
26 Mart 2013 Salı 08:52

 Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, 4 yıl vatansız kaldı. 18 yıl Yunanistan vize vermedi. Bu ayın 28’inde Atina’ya gidecek.
Duygularını “acı, mutluluk, hüzün, coşku” kavramlarıyla açıklıyor. Babasını yâdedince gözleri doluyor, dudaklarını ısırıyor, bir süre sonra da gözyaşlarını tutamıyor...

* Şimdi sizi vatandaşlıktan silen, vize vermeyen Yunanistan'a bakan olarak gidecek misiniz?

Gideceğim. Bu ayın 28'inde Atina'ya gideceğim, orada resmi görüşmeler yaptıktan sonra, olağanüstü bir değişiklik olmazsa akşam da Batı Trakya'ya geçeceğim. Bir gün Gümülcine'deki akrabalarımızla, yakınlarımızla, hemşehrilerimizle hasret gidereceğiz.

* Nasıl bir duygu oraya bakan olarak gitmek?

Heyecanlıyım tabii, soruyu duyunca bile duygulanabiliyor insan. Batı Trakya'dan ceketini alıp gitmiş biriyken gittiği ülkenin bakanı olup dönüyor olmak beni daha gitmeden çok duygulandırıyor, gidince ne hissedeceğim bilmiyorum. O duyguyu en yoğun şekilde Başbakanımız ile 2004'te resmi görüşmelere gittiğimde de yaşamıştım. Bir yanda kaçtığım ülkenin başbakanı, diğer yanda anavatan dediğim ülkenin başbakanı ve o masada oturuyor olmak tarifi mümkün olmayan bir duygu. Ülkemin Başbakanı ile doğduğum, büyüdüğüm köye gidebilmekÖHayatımda belki de en uç duyguları bir arada yaşadım. Burukluk ve acı ama mutluluk, hüzünle coşku, en uç, birbirine ters, çatışan duygular bir arada. Zor ama insanın çok nadir yaşayabileceği zenginlikler. (Gözleri doluyor, boğazı düğümleniyor, dudaklarını ısırıyor.)

* "Keşke babam görebilseydi" demek mi hüzünlü tarafı?

(Artık gözyaşlarını tutamıyor) Cenab-ı Allah'ın takdiri, zaman zaman annem bu cümleyi söyler. Annem zaman zaman "keşke baban daÖ" (Konuşamıyor, bir süre susuyor.) Bu konuyu geçelim.

* Görmesini isterdiniz değil mi?

Ben gördüğüne inanıyorum. Öyledir.

LİSEDE ALİOĞLU, ÜNİVERSİTEDE MEHMET, ARTIK MÜEZZİNOĞLU

* Tayyip Bey ile 1992'de karşılaşmanız nasıl oldu?

1992'de Avcılar yeni ilçe olmuştu, 6 ilçe ile birlikte ara yerel seçimlere girecekti. Belki de yine bir başka ülkeden gelmiş olmanın çekingenliğiyle siyaseti yakından takip eden ama aktif siyasete yakın durmayan biriydim. Refah Partisi'nin orada yeni kurulan yapısı, benimle görüşmeye geldi, "Tayyip Bey bir akşam sizin eve ziyarete gelmek istiyor" dediler. Ben İmam Hatip'e geldiğimde, bizde soyad yoktu, "babanın ismi ne" dediler, "Ali" dedim, bunun üzerine adı Mehmet, soyadı Alioğlu yazdılar. İmam Hatip'teki arkadaşlarımın hepsi beni Alioğlu diye bilir. Sonra, Yunanistan bir yasal değişiklik yaptı, soyad yerine dede adını koydu, benim tıbbiyedeki arkadaşlarımın hepsi de beni Mehmet Mehmet diye bilir. Vatandaşlığa müracaat ederken soyad talep etme hakkımız vardı, rahmetli babam köyün müezziniydi, bana da "müezzin oğlu" diyorlardı, ben orada "soyadım Müezzinoğlu olsun" dedim, soyadım 1986'dan bu yana Müezzinoğlu'dur. İlk geldiğimde, 70 -76 arası Alioğlu, 76'dan 86'ya kadar Mehmet, 86'dan bugüne kadar artık sonra da inşallah ailemin kalıcı soyadı Müezzinoğlu.

‘Sen bizim Alioğlu değil misin’

* Tayyip Bey geldi mi ve sizi tanıdı mı?

Tayyip Erdoğan'a "ikna edebilirsek onunla başarılı olabiliriz" diyorlar, o da "gidelim" diyor, gelecek misafire hayır deme şansımız yok, hele hele Tayyip Erdoğan ise gelmesinden mutlu olurum. Eski günleri konuşacağız. Kalabalık bir heyetle geldiler, kapıdan girer girmez, şöyle bir durdu, "Ya sen bizim Alioğlu değil misin" dedi. Yani, 70-72'yi baz alırsak, 14-16 yaşında ufak bir çocuk, 92'de, 20 yıl sonra, 35-36 yaşında yetişkin biri, ona rağmen daha kapıda "Sen bizim Alioğlu değil misin" dedi. Biraz geçmiş günlerin muhabbetinden sonra, adaylık gündeme geldi. Tayyip Erdoğan'a kimsenin, özellikle de benim hiçbir zaman "hayır" diyebilme şansımın olmadığını o gece hissetim, o gün, bugündür devam ediyoruz.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu ayın 28'inde Atina'ya gidecek. Duygularını "acı, mutluluk, hüzün, coşku" kavramlarıyla açıklıyor. Babasının artık olmadığını hatırlayınca gözleri doluyor, boğazı düğümleniyor, dudaklarını ısırıyor. Bir süre sonra da gözyaşlarını tutamıyor...

bugün
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.