Sağlık Bakanından TTB'ye 'ameliyat' eleştirisi

Sağlık Bakanından TTB'ye 'ameliyat' eleştirisi

Sağlık Bakanından TTB'ye 'ameliyat' eleştirisi
03 Haziran 2015 Çarşamba 13:28

 Türk Tabipleri Birliği Genel Başkanı Bayazıt İlhan’ın, "Türkiye’deki her 5 kişiden biri ameliyat oluyor" açıklamasını değerlendiren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Yapılan değerlendirme Türk Tabipler Birliği’nin toplumdan ve sağlıktan ne kadar kopuk olduğunu gösteriyor. Hürriyet gazetesi de seçim atmosferinde art niyetinin ne kadar açık ve bariz olduğunu Türkiye kamuoyuna deklare ediyor. Bir defa sağlıkta Türkiye’nin geldiği nokta, bugün için çok net ve açıktır. Türk Tabipler Birliği'ne sormak istiyorum, 2002 yılında bu ülke insanının her bir yaşta 1 milyon 250 bin genci var. 1 milyon 250 bin çocuktan kaç tanesi devlet hastanelerinde sünnet olabiliyordu? Her bir yaştan 1 milyon 250 bin çocuğun yarısının erkek olduğunu kabul etsek 600 bin çocuk demektir. 600 bin çocuk 5 ile 10 yaş arasında sünnet olsa 3 milyon kişi eder. Bunlara her yıl yeni sayılar da ilave oluyor. Biz de bunları ameliyat sayılarının rakamları içinde alıyoruz. Ama bunların, bu milletin çocuğu nerede sünnet olur hiç umurlarında olmadı. Bu milletin insanı doktor bulabilir mi, bulamaz mı? Hiç sorunları olmadı. Bu milletin ameliyat olacak vatandaşı danasını mı sattı, ahırını mı sattı, evinini mi sattı, hiç umurlarında olmadı. Şu anda biz sağlıkta, fakirin fukaranın, her kesimin sağlığa en ileri teknolojide ulaştığı bir noktayı yakaladık” diye konuştu.

 

 

 

Vatandaşın sağlığa ulaşmasını hazmedemeyenleri milletin takdirine bıraktığını ifade eden Bakan Müezzinoğlu, “Biz son dört ayda 216 bin eve çat kapı ziyaret gerçekleştirdik. Sağlık hizmetlerinden yüzde 95 memnuniyet var. Bu memnuniyetten rahatsız olan ideolojik duruşlu bir Türk Tabipler Birliği var. Bir de AK Parti iktidarından rahatsız olan malum medya grubu var. Ama onlar ne yaparlarsa yapsın, vatandaşımız gereğini yapıyor. Bu sabah bir televizyon haberinde vatandaş, ‘Markete gider gibi hastaneye gidiyorum’ diye konuştu. Marketten çok daha modern hastanelerimiz var. Performans sistemi eksiği olabilir. Ama daha önceki sistem neydi? Türk Tabipler Birliğine şunu da sormak istiyorum, daha önceki sistem neydi? Doktor yok, ilaç yok, teknoloji yok. Vatandaş ne hali varsa görsün. Cebi dolu olanlar yurt dışına tedaviye gidiyorlardı. 1 buçuk milyar dolar para harcıyorlardı. Şimdi dışarıdan 500 bin yabancı geliyor. Sağlık hizmeti alıyor. 2 buçuk milyar para bırakıyor. Dışarıdan gelen 500 milyon insanda mı acaba istismar ediliyor. Sağlık hizmetlerindeki bu performansın dezavantajlarından yararlanıyor. Komik duruma düşmesinler. Bu milletle beraber sağlık hizmetlerinin daha iyi, daha güçlü olması ile ilgili varsa sağlıklı bir önerileri onları bekliyorum. Ama seçime 4 gün kala milletin kafasını karıştıracak böyle haberlerle kendilerini küçük duruma düşürüyorlar. Ben şahsen bu ülkenin medyası için, hele hele mesleğimin birliği için bunu üzüntüyle karşılıyorum. Ama vatandaş pazar akşamı gereğini onlara da söyler" şeklinde konuştu.

 

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberi şu şekilde basına yansımıştı:

Ameliyat sayısında rekor artış


Sağlık Bakanlığı’nın istatistik yıllığına göre, Türkiye’de 12 yılda tam anlamıyla bir ameliyat patlaması yaşandı. 2002’de 1 milyon 598 bin 362 olan ameliyat sayısı, 2014’te 14 milyon 742 bine yükseldi. Türk Tabipleri Birliği artışı ‘performans’ sistemi ve ‘ciro’ kaygısına bağladı. Verileri değerlendiren Türk Tabipleri Birliği Genel Başkanı Bayazıt İlhan, ''Veriler her 5 kişiden birinin ameliyat olduğunu gösteriyor'' dedi.

SAĞLIK Bakanlığı, Kamu Hastaneleri İstatistik Yıllığı 2014 rakamlarını açıkladı. Yıllığa göre 2014’te hastanelerde 392 milyon muayene yapıldı. Acillere başvuru, geçen yıllardaki yüzde 30 oranını korudu. Yıllıkta, ‘ameliyat artışı’ göze çarptı. 2002’de sadece Bakanlık hastanelerinde yapılan ameliyatlar 1 milyon 72 bin 417 iken, bu rakam 2010’da 5 milyon 658 bin 819’a, 2014’te ise 10 milyon 269 bin 694’a yükseldi. Tüm hastanelerdeki ameliyatların sayısı 1 milyon 598 bin 362 iken, 2014’te 14 milyon 742 bin oldu. Hastanelerde ortalama yatış gün sayısı ise son 10 yılda 5.7’den 4.2’ye düştü

 Türk Tabipleri Birliği Genel Başkanı Bayazıt İlhan, verileri şöyle değerlendirdi:

‘5 KİŞİDEN BİRİ AMELİYATLI’

“Veriler her 5 kişiden birinin ameliyat olduğunu gösteriyor. Bu, öteden beri eleştirdiğimiz kamuda performans sistemi, özelde ciro baskısının sonucu. Bakanlık personeline düşük maaş veriyor ve ‘gelirini yükseltmek istiyorsan çok muayene et, çok ameliyat yap’ diyor.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.