Sağlık Bakanımıza Soruyoruz

Sağlıkta başarıya ulaşılmak isteniyorsa, sağlıkta gerçek anlamda dönüşüm isteniyorsa, ehil ve liyakat sahibi kişilerle yola çıkılması gerektiğini sağır sultan bile duydu.

Sağlık Bakanımıza Soruyoruz
21 Ocak 2015 Çarşamba 14:49

 

Sağlık Bakanımızın Basında Sağlıktaki yöneticilere seslenerek “Sizlerden alın teri değil, beyin teri istiyorum” dedi.

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu basında okuduğumuz kadarıyla yapmış olduğu açıklamasında  “İki yıllık bakanlık döneminde masa başında yöneticilerle yaptığı toplantılarda yakalayamadığı birçok sorunu ziyaret ettiği evlerde yakaladığını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, “Sağlık camiası yöneticilerine "Alın teri" sözünü hatırlatarak, "Sizlerden alın teri değil, beyin teri istiyorum. Daha güzele, daha iyiye, daha doğru hedeflere gidecek beyin terini merkeze alın. Biz öncüyüz, liderlik yapacağız, biz vizyon çizeceğiz. Daha güzelin, daha iyinin, daha doğrunun peşinden koşacağız. Bunu beynimizin emeğiyle başarabiliriz" diye konuşmuş.

Sağlık Bakanımıza Sormak İstiyoruz söylediklerinize siz inanıyor musunuz? İl Sağlık Müdürlükleri, Halk sağlığı Müdürlükleri ve Kamu Hastaneleri Birliklerinde,  idareci ve uzman statüsündeki görevlendireceği kişilerin isimlerinin  siyaset ve önemli ölçüde söz sahibi olan sendikanın belirlediği söylenmektedir. Yani bizim adamımız mantığı ile sınav, tecrübe, eğitim  vb. gibi hiçbir  objektif kriter olmadan belli makamlara belirli vizyona sahip olmadan hakkı olmadan bu makamlara birileri gelebiliyorsa  bu makamlara getirilen  insanlar sizce alın teri veya  beyin teri akıtabilirler mi? Bu kişilerle daha iyiye, daha doğru hedeflere ve başarıya gidebileceğine sayın Bakanımız kendisi inanıyor mu? Öncelikle bu soruyu lütfen kendi kendinize sorunuz.

Sağlıkta başarıya ulaşılmak isteniyorsa, sağlıkta gerçek anlamda dönüşüm isteniyorsa, ehil ve liyakat sahibi kişilerle yola çıkılması gerektiğini sağır sultan bile duydu. Sayın Bakanım unutmayın bu bizim adamlar objektif kriter olmadan idareci ve uzman olarak görevlendirdiğiniz kişiler ileride en küçük olumsuzluklarda hep başkalarının da adamları olacaklardır. Lütfen bu bizim adamların geçmişlerini bir irdeleyin. Geçmişte başkalarının da adamı olmuşlar mıdır? Lütfen ayrımı iyi yapın artık kurumsallaşmaya gidin.

 Objektif olmayan atamalardan vazgeçin. Bir ara basında Erzurum’da bir hastanede idari ve mali hizmetler müdürlüğüne güvenlik görevlisi getirildiğini hepimiz okuduk. Sizce sağlıkla alakası ve tecrübesi olmayan bu atamada ne gibi beyin teri bekleyebilirsiniz? Bu gibi atamalarla nasıl bir başarı bekleyebilirsiniz?

657 sayılı DMK'nın,“Temel İlkeler”başlıklı bölümünde yer alan, 3. maddesinin (B) fıkrasında “Kariyer”, C fıkrasında ise “Liyakat” ilkeleri yer almaktadır.

Kariyer ve Liyakat ilkesinin temelinde objektif kurallar çerçevesinde işin ehline verilmesi ve hak etme kavramı yatmakta olup, işin ehline verilmesi ve hak etme durumunun mutlak anlamda sağlanabilmesi ancak kriterleri objektif olarak belirlenmiş ölçme ve değerlendirme tekniklerinin kullanılması, kamu yararı ve eşitlik ilkesine uyulması ile mümkün olabilecektir. 

Sağlık Bakanlığı idareci ve uzman görevlendirmelerinde sizce iş ehline veriliyor mu? Hak etme durumuna göre bu makamlara gelinebiliyor mu? Bu makamlara gelebilmek için objektif ölçme ve değerlendirme kriterleri belirleniyor mu? Sağlık Bakanımız çıksın açıklasın İdareci ve uzman görevlendirmelerinde hangi objektif kriterleri dikkate alarak görevlendirme yapılıyor? Sayın Sağlık Bakanımız sizce bu görevlendirilen ekip ne kadar beyin teri akıtabilir? Siz buna inanabiliyor musunuz? 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.