Sağlık Bakanı Muezzginoğluna Soru Önergesi

Sağlık Bakanı Muezzginoğluna Soru Önergesi

Sağlık Bakanı Muezzginoğluna Soru Önergesi
  CHP Tokat Milletvekili Dr.Orhan DÜZGÜN tıbbi sekreterler için Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıda gerekçesi belirtilen sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla.

Dr. Orhan DÜZGÜN
Tokat Milletvekili

Binlerce Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Mezunu, Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu sözleşmeli personel alımlarında çok düşük sayıda kadro açılmasından dolayı atanamamaktadır. Sağlık Bakanlığının hastane de tıbbi sekreterler yerine, 4 yıl lisede veya 2 yıl üniversitede bu işin eğitimini almamış kişileri çalıştırma modeli Tıbbi Sekreterleri mağdur etmektedir. Doktor başına 1 sekreter çalıştırılması gerektiği Bakanlık tarafından da çok iyi bilinmesine rağmen bu konuda gerekli özen gösterilmemektedir. Tıbbi sekreterliği, işinin ehli ve bu işin eğitimini almış insanlarımız yapmadığı için 100 adet Tıbbi Sekreterin Yapacağı bir işi şu anda 200 kişi yapmaktadır.

Bu nedenle;

Soru 1: Bakanlık olarak, tıbbi sekreter olmak için yıllarca eğitim almış insanlarımız yerine 3 ay eğitim alarak sertifika sahibi olanların çalıştırılmasını sosyal adalet kavramıyla bağdaştırabiliyor musunuz?

Soru 2: Hastanelerde, tıbbi sekreterliğin eğitimini almamış kişilerin istihdam edilmesini etik buluyor musunuz?

Soru 3: 10.000?den fazla tıbbi sekreterimiz iş beklerken birçok hekimimizin sekretersiz çalışmasını mantıklı buluyor musunuz?

Soru 4: Sizde eski Bakan gibi tıbbi sekreterlik eğitimi almamış kişileri istihdam etmeyemi devam edeceksiniz?YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması