Sağlık Bakanı Mahmut Kaçar Olmalıdır

Sağlık Bakanı Mahmut KAÇAR olmalıdır

Sağlık Bakanı Mahmut Kaçar Olmalıdır
Sağlığın tüm kademelerinde basamakları tek tek çıkan bir isim Sağlık Bakanı olmalıdır. 
Tabanın sorunlarını bilmeyen, yıllardır tıp fakültelerinin kapalı devre sistemi içinde akademisyenlik yapanlar bu ülkede Sağlık Bakanı oldu. Şimdi ise değişim şarttır. Sadece hekim odaklı değil, tüm sağlık çalışanlarını; şoförleri, memurları, şefleri, ebeleri, Tıbbi Sekreterleri, ATT'leri bilen, onların sorununu bilen ve bu sorunlar için zamanında çabalayan bir isim sağlık bakanı olmalıdır.
Sağlık Camiasında sadece doktorların olmadığını hissettirecek, sağlık memuru kökenli bir isim Sağlık Bakanı olmalıdır.
Bundan 8 yıl önce ebe-hemşire ve polis-asker maaşları aynı iken bugün arada ciddi bir uçurum vardır. Haziran 2011'de Sağlık Bakanlığında çalışan bir ATT 1030 tl maaş 480 tl döner sermaye almıştır. Haziran 2011 de göreve yeni başlayan bir öğretmen ek dersle beraber 2 bin , yeni bir polis 2 bin 100 tl maaş almıştır. Bu arada hekim maaşları da gerek aile hekimliği gerek performanslarla yükselmiştir.
Bu ters durumun sorumlusu bakanlığın hekim dışı personele önem vermemesinden kaynaklanmaktadır.
Diğer bakanlıklar öğretmenlerini, polislerini koruyup kollarken Sağlık Bakanlığı 3 kuruş fazla maaş alan 4924'lere kadroya geçin yoksa sizi doğuya göndeririz diye aba altından sopa göstermektedir. Devletin Olan Parasından Kaç lira veriyorsun da doğuya gönderiyorsun? Bu ay Ankara'da çalışan 4924 lü bir ATT 1480 lira maaş aldı. Ankara'da çalışan polis ise 2 bin 300 lira maaş aldı bu ay...
Milli Eğitim Bakanı geçen hafta bir açıklama yaptı ve bundan sonra sözleşmeli öğretmen almayacaklarını, öğretmenlik mesleğine sözleşmeli kelimesinin yakışmadığını söyledi...Bu ülkede öğretmen açığı, sağlıkçı açığından çok daha fazla. Ama sağlık bakanlığı eleman eksikliğimiz var bu sebeple sözleşmeli alıyoruz deyip, en çok eleman sıkıntısı yaşadğı pratisyen hekimleri kadrolu alıyor. Bu durumda başlı başına ilginç bir durum ve çifte standarttır.Sağlıkta bişeylerin değişmesi için tabanın derdini bilen, sorunların nasıl çözüleceğini bilen biri Sağlık Bakanı olmalıdır. Biz inanıyoruz ki Sayın Başbakanımız bu durumdan haberdar olduğu anda çok şey değişecek.

Kendi memleketine aşırı yatırım yapan, büyük büyük hastaneler açan, ilçeleri uzman hekimle dolduran, envayi çeşit ambulansı dolduran (kara,hava,motorsiklet,paletli büyük, paletli jip) kim olursa olsun zaten o memleketten oy alır ve bakan olur...Önemli olan 135 bin sağlıkçının güvendiği birinin Sağlık Bakanı olmasıdır.

Kısaca ; Bu Sağlık camiasına yakışır ve bütün çalışanların dertlerine çare olan/çare olmaya çalışan ve Sağlık Çalışanların dilinden anlayan birisi SAĞLIK BAKANI olmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması