SAĞLIK ALANINDAKİ PERSONEL İHTİYACINA RAĞMEN SAĞLIK PERSONELİ NEDEN İŞSİZ ?

SAĞLIK ALANINDAKİ PERSONEL İHTİYACINA RAĞMEN SAĞLIK PERSONELİ NEDEN İŞSİZ..

SAĞLIK ALANINDAKİ PERSONEL İHTİYACINA RAĞMEN SAĞLIK PERSONELİ NEDEN İŞSİZ ?
26 Ağustos 2015 Çarşamba 19:46

Türkiye’nin birçok hastanesinde personel eksikliği nedeniyle yeterli ve nitelikli sağlık hizmetinin verilememesine karşılık sayıları 300 bini bulan sağlık lisansiyeri ve önlisans bölümü mezununun atama beklediği iddiasından hareketle, Sağlık Bakanı tarafından cevaplandırılmak üzere soru önergesi verildi.

Konuyu gündeme getiren Muğla Milletvekili Nurettin DEMİR, verdiği soru önergesinde; Türkiye’nin birçok hastanesinde personel eksikliği nedeniyle yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti verilemediğini, az personelle çok iş yapma çabası içerisinde sağlık çalışanlarının angaryaya mahkum edildiğini, personel yetersizliğinin birçok sağlık kuruluşunda eğitimli personelin yapması gereken işlerin alanında eğitim almamış kişiler tarafından yapılmasına yol açtığını, yetişmiş insanların işsizliğe mahkum edildiğini, hastanelerde birçok alanda ortaya çıkan bu personel eksikliğine karşılık sayıları 300 bini bulan sağlık lisans ve önlisans bölümü mezununun atama beklediğini belirtti.

Milletvekili DEMİR, önergesinde ayrıca, Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları da sordu:

1- Sağlık lisans ve önlisans bölümü mezunlarına bu yıl kaç kadro verilecektir? Kontenjan sayısının yükseltilmesi konusunda çalışmalarınız olacak mıdır?

2- Sağlık lisans ve önlisans bölümlerinden mezun olanların kaçı atanabilmiş, kaçı alanında, kaçı alanı dışında iş bulabilmiş, kaç tanesi de işsizdir?

3- Lisans ve önlisans bölümü mezunu sağlıkçılar yerine, kurs sertifikasına sahip olan kişilerin hizmet alımı ile atandığı iddiaları doğru mudur? Hizmet alımı ile atamaların yapılması kamuda taşeronluğu daha da arttıracak bir uygulama değil midir? Hizmet alımı ile süreli istihdam biçimleri, sağlık gibi önemli sektörde insan sağlığını etkileyecek olumsuz sonuçlara yol açmayacak mı?

4- Sağlık Meslek Liseleri ve Sağlık Meslek Yüksekokullarına öğrenci alımları bu alanda ortaya çıkan ihtiyaç doğrultusunda mı yapılmaktadır?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.