Sağlık Alanındaki Özel Sektör Hizmetleri Her Zaman Memuriyette Değerlendirilmez..

SAĞLIK ALANINDAKİ ÖZEL SEKTÖR HİZMETLERİ HER ZAMAN MEMURİYETTE DEĞERLENDİRİLMEZ..

Sağlık Alanındaki Özel Sektör Hizmetleri Her Zaman Memuriyette Değerlendirilmez..
20 Temmuz 2013 Cumartesi 14:04

Memuriyete girmeden önce özel sektörde sağlık hizmetleri alanında görev yapmış olanların bu hizmetleri, bazı durumlarda memuriyet kazanılmış hak aylık derecelerinin belirlenmesinde değerlendirilebilmektedir.

Devlet Memurları Kanununun 36/C/2 maddesinde, “Sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına girenlerden memurluğa girmeden önce yurt içinde veya yurt dışında mesleklerini serbest olarak veya resmi veya özel kurumlarda yapanlarla, memurluktan ayrıldıktan sonra bu işlerde çalışarak yeniden memurluğa girmek isteyenlerin sağlık hizmetlerinde geçen süresinden, bu kanun ve bu kanunun 87 nci maddesinde sözü edilen kurumlarda geçen süreleri ile 196 ncı maddede belirtilen şekilde tespit edilecek mahrumiyet bölgelerinde en az 3 yıl çalışanların veya çalışacak olanların sürelerinin tamamı ve geri kalan sürelerinin 3/4 ü toplamı memurlukta geçmiş sayılarak bu sürelerin her yılı için bir kademe ilerlemesi ve her üç yılı için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir.” denilmiştir.

Bu düzenlemeye göre, özel sektörde sağlık alanında geçirilen hizmetlerin memuriyette değerlendirilebilmesi için, ilgilinin memuriyetini de sağlık hizmetleri sınıfına dahil bir kadroda yapıyor olması gerekmektedir. Memurun, sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı dışındaki bir sınıfta görev yapması halinde ise, özel sektörde geçen hizmetler memuriyet açısından değerlendirmeye alınmayacaktır.

Örneğin, özel sektörde hemşire olarak çalışmakta olan kişinin hukuk fakültesini bitirip avukat kadrosunda memuriyete girmesi halinde özel sektördeki hizmetleri memuriyet hizmetinde değerlendirilmezken; aynı kişinin hemşire olarak memuriyete girmesi halinde ise özel sektör hizmetleri memuriyetinde değerlendirilecektir.

memurunyeri
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.