Sağlık Alanında Alan Değiştirmede Sorun Var..

Sağlık alanında alan değiştirmede sorun var

Sağlık Alanında Alan Değiştirmede Sorun Var..
20 Aralık 2013 Cuma 15:42

Sağlık Eğitim Fakültesi Sağlık Eğitimi Bölümü mezunları Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslar eki çizelgenin 34. sırasında yer alan "Hasta ve Yaşlı Hizmetleri" alanına,


Çizelgenin 68. sırasında yer alan "Hemşirelik" alanına,


Çizelgenin 69. sırasında yer alan "Sağlık Bilgisi" alanına,


atanabilmektedir.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esasların Geçici 6. maddesinde; "5450 sayılı Kanunla Bakanlığa devredilen meteoroloji meslek lisesi, tapu ve kadastro meslek lisesi, adalet meslek liseleri, sağlık meslek liseleri ve tarım meslek liselerindeki alan/dallarda, öğretmen kaynağı olmaması nedeniyle hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirilen öğretmenlerce okutulan dersler, bu alanlara yönelik yükseköğretim programlarından mezun olanlar atanana kadar hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirilen öğretmenlerce okutulmaya devam edilir." hükümleri bulunmaktadır.

Kısacası Sağlık Eğitimi Alanında Sağlık Yüksek Okulunda Lisans tamamlayan Öğretmenler; "Hasta ve Yaşlı Hizmetleri" , "Hemşirelik" ve "Sağlık Bilgisi" alanına atanabilmekte ve alan değiştirebilmektedir.

MEB'in 10 aralık 2013 tarihli duyurusuna göre alan değişikliği başvurusu için sisteme giren Sağlık Eğitimi Alanında Sağlık Yüksek Okulunda Lisans tamamlayan Öğretmenler; "Hasta ve Yaşlı Hizmetleri" , "Hemşirelik" ve "Sağlık Bilgisi" alanındaki boş kadrolar ilk gün açılıyor iken bugün sadece "Sağlık Bilgisi" ve "Hemşirelik" alanı açılmaktadır.


Bu sorunun acilen giderilmesi Sağlık alanındaki bazı branşlardaki norm fazlalıklarını eritecek ve "Hasta ve Yaşlı Hizmetleri" alanındaki öğretmen ihtiyacını giderecektir.

Sağlık Eğitimi Alanında Sağlık Yüksek Okulunda Lisans tamamlayan Öğretmenlere "Hasta ve Yaşlı Hizmetleri" alanındaki boş kadrolar açılmalıdır.

memurlarnet
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.