Sağlık Alan Öğretmenleri İle Tıbbi Teknologlar İş Güvenliği Uzmanı Olabilmelidirler..

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığına Resmi Başvuru Yarın Yapılacak

Sağlık Alan Öğretmenleri İle Tıbbi Teknologlar İş Güvenliği Uzmanı Olabilmelidirler..
16 Aralık 2013 Pazartesi 22:28


Derneğimiz tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne; Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan sağlık eğitimi alanında lisans mezunu olan “Sağlık alan öğretmenleri” ile yine  aynı okul mezunu Sağlık Bakanlığında görevli sağlık eğitimi alanında lisans mezunu “tıbbi teknologların" İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olabilmeleri için resmi başvuru yarın yapılacaktır.

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkındaki Yönetmeliğinin 4/f.Maddesinde “(Değişik:RG-11/10/2013-28792) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı, aynı Yönetmeliğin 4/ğ.Maddesinde Teknik eleman; Teknik öğretmenler, (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını, ifade etmektedir. 

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan sağlık eğitimi alanında lisans mezunu olan “Sağlık alan öğretmenleri” ile yine  aynı okul mezunu Sağlık Bakanlığında görevli sağlık eğitimi alanında lisans mezunu “tıbbi teknolog”  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkındaki Yönetmeliğinin 4/f. Maddesinde ki “Teknik eleman”, “Teknik öğretmen” kapsamında değerlendirilerek; İş Güvenliği Uzmanı Olabilmeleri gerektiği düşünülmektedir. Şöyle ki;

Millî Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Sağlık Meslek Lisesi Meslek Dersi Öğretmenleri ile alakalı 12.12.2012 tarih ve 719150 66/869/218635 sayılı 81 İl Valiliğine yazmış olduğu yazısında sağlık alanı öğretmenlerinin “Atölye ve laboratuar” öğretmenleri yani “Teknik öğretmen” kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtilmektedir. 

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumları Alan/Bölüm, Atölye ve Laboratuvar  Şefliklerine İlişkin Yönergenin 4/e.Maddesinde “Atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmeni: “Mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında, mezun oldukları yükseköğretim programları esas alınarak teorik ve uygulamalı meslek derslerini, aylık ve ücret karşılığı okutmak, mesleki rehberlik, işletmelerde mesleki eğitim, sektörle işbirliği ve araştırma-geliştirme yapmakla görevli öğretmeni” ifade etmektedir. Görüldüğü üzere sağlık eğitimi alanında lisans mezunu öğretmenler “Atölye ve laboratuar” öğretmenleri kapsamında değerlendirildiğinden Teknik öğretmen” kapsamında değerlendirilmektedir. 

29/4/1992 tarih ve 3795 sayılı Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Kanun 3 üncü maddesinin (d) bendinde; lise üstü dört yıl süreli yüksek teknik öğretim gören erkek teknik öğretmen okulu, erkek teknik yüksek öğretmen okulu, yüksek teknik öğretmen okulu ve teknik eğitim fakültesi mezunları ile kız teknik öğretmen okulu, kız teknik yüksek öğretmen okulunun ve mesleki eğitim fakültesinin teknik eğitim veren bölümlerinden mezun olanlara "teknik öğretmen" unvanını kullanacakları hüküm altına alınmış bulunmaktadır. Bu kapsamda sağlık eğitimi alanında lisans mezunu sağlık alan öğretmenleri ile tıbbi teknologlar mesleki eğitim fakültesi mezunu olduklarından Milli Eğitim Bakanlığının ilgili yazısı ve yukarıda belirtilen mevzuatlar doğrultusunda “Atölye ve laboratuvar “ yani “Teknik öğretmen” kapsamında değerlendirilmektedirler.

                                                                  Sağlık Eğitimcileri Derneği
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.