Sağlığın Kenti Yarenler Şehrinde Kadınlara

YÖNELİK MENOPOZ EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Sağlığın Kenti Yarenler Şehrinde Kadınlara
29 Kasım 2014 Cumartesi 10:38

 Menopoz bir hastalık değildir. Her kadının mutlaka yaşayacağı, hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır. Kadınlar arasında, menopozu sadece hormonal bir değişiklik olarak görenlerde süreç daha kolay atlatılmaktadır

Dolayısıyla sosyal hayata uyum daha sağlıklı olmaktadır. Menopozu bir sıkıntı olarak algılayanlarla yaşam arasında bir uyum sorunu başlamaktadır. Çünkü bu kadınlar menopoz döneminde kendilerini işe yaramaz ve yaşamdan kopmuş olarak algılamaktadırlar. Bu da sosyal ve psikolojik sorunların başlamasında da önemli bir etkendir. Menopoz, kadının davranışlarını ve dolayısıyla ilişki kurduğu tüm sosyal çevreyi etkilemektedir. Yoğun menopozal yakınma yaşayan kadınların yaşamı, toplumsal ilişkileri, iş verimliliği ve yaşam kalitesi etkilenmektedir. Dolayısıyla menopoz, kadınların bireysel sorunu olmaktan çıkarak, ailenin, toplumun ve iş çevrelerinin de önemli bir ortak sorunu haline gelmiştir.

Bu dönemde kadınların sağlıklı bir yaş ve yaşlanma sürecinde iyi izlenmeleri, korunup güçlendirilmeleri; kısacası daha iyi bir bakıma gereksinimleri olduğu için kadınlara destek vermek amacıyla Müdürlüğümüzce  “Önder Kadınlar Grubu Projesi” oluşturulmuştur.

03 Mart 2015 tarihine kadar sürecek olan proje kapsamında öncelikle ilçeler de dahil olmak üzere İl genelinde 36 sağlık personeline konu ile ilgili eğitim düzenlenmiştir. Eğitimlerde “Menopozda Güncel Yaklaşımlar” konusunda Kadın Doğum Uzmanı Dr. M. Baran CELTEMEN, “Menopozda Psikolojik Yaklaşım” konusunda Psikolog Nazan GÜLŞEN ve  “Menopozda Beslenme” konusunda Diyetisyen Esra KOCAMIŞ BAŞ tarafından sağlık personeli bilgilendirilmiştir. Eğitim alan personel kendi bölgesinden 40-55 yaş arası bayanlardan “Önder Kadınlar Grubu”nu belirleyerek onları eğitmekle görevlendirilmişlerdir. Önden Kadınlar Grubuna dahil olan bayanlar da çevrelerinde, gittikleri kurslarda, gezmelerde v.b. yerlerde menopoz konusunda bilgilendirme yapacaklardır. Böylelikle menopoz konusunda vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Dr. H.Nevzat YETKİN

    İl Sağlık Müdürü 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.