Sağlığın Finansmanı Vatandaşın Cebinden

Siyasi irade sağlıkta tüm vaatlerinin aksine faturayı vatandaşa kesmiştir diyen Tüm Sağlık Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Sağlıkta Cicim aylarının bittiğini belirtti. Sistem cep yakmaya başladı dedi.

Sağlığın Finansmanı Vatandaşın Cebinden
26 Temmuz 2012 Perşembe 11:51

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün SGK sigortanız artık yetmez birde Özel sigorta şirketine prim ödeyerek Tamamlayıcı veya Destekleyici Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekecek diye belirtti.

Erözgün, SGK tarafından bazı sağlık hizmetleri karşılanmayacak ve bu sağlık hizmetlerini sigortanızdan almak istemeniz halinde yeni bir özel sigorta yaptırmak zorunda kalacaksınız dedi.

Tüm Sağlık-Sen Genel başkanı Okay Erözgün, şu an Özel hastanelerde SGK tarafından karşılanmayan hizmetler için para ödeyerek satın alınan sağlık hizmetleri için artık vatandaş tamamlayıcı ve destekleyici sigorta yaptıracaklar ve para ödeyecekler dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu yayınladığı 2012/25 sayılı genelge ile 5510 sayılı Kanun’un 98 inci maddesine uygun olarak, “Tamamlayıcı veya Destekleyici Sağlık Sigortası Uygulamaları”nın Başlatıldığını belirten Erözgün, yaptığı açıklamada şunları belirtti: SGK tarafından finansmanı sağlanmayan sağlık hizmetlerine ait bedeller, ilave ücret tutarları, otelcilik ücreti gibi hastadan alınabilecek tutarlar, Sağlık Uygulama Tebliği fiyatları üzerinde kalan tutarlar, tamamlayıcı veya destekleyici sağlık sigortası konusu yapılabilecek.

SGK konu ile ilgili olarak yayınladığı genelgede: “Özel sağlık sigortasının bir türü olan “Tamamlayıcı veya Destekleyici Sağlık Sigortası”, genel sağlık sigortasının temel teminat paketi içerisinde yer almayan, temel teminat paketinde yer alıp kısmen karşılanan, yani cepten ödeme yapılan ya da bireylerin daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti talep ettiği durumlarda devreye giren özel sağlık sigortası türüdür” şeklinde ifade edilmiştir.

Genelgeye göre özel sağlık sigortasına para ödenerek alınan poliçelerle karşılanabilecek hizmetlerinde belirlendiğini ifade eden Erözgün, 

·          SGK tarafından finansmanı sağlanmayan sağlık hizmetlerine ait bedeller, (güzelleşmek amaçlı sağlık hizmetleri, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık hizmeti olarak ruhsatlandırılmayan işler). 

·          Özel hastanelere ödediğimiz ilave ücret tutarları. 

·          Özel-Kamu tüm hastanelerde ayrıcalıklı oda isteme gibi otelcilik ücreti (özel oda ücreti) gibi hastadan alınabilecek tutarlar. Destekleyici sigorta şirketleri tarafından karşılanabilecekler dedi.

Erözgün, Genel Sağlık Sigortası, hastaların ihtiyaç duyduğu bütün sağlık hizmetlerini kapsamamaktadır. “Temel teminat paketi” içinde yer almayan sağlık hizmetleri için vatandaşların ceplerinden para ödemek zorunda kalacaklarını belirtti.

GSS kapsamında verilen sağlık hizmetleri ‘düşük standartta’ olduğunu belirten Erözgün, hastalarımız “yüksek standart”ta sağlık hizmeti almak istediklerinde ayrıca para ödemek zorunda kalacaklar diyerek şunları belirtti. 

Siyasi irade sağlıkta tüm vaatlerinin aksine faturayı vatandaşa kesmiştir. Devlet sağlığın finansmanından tümüyle çekilerek sağlığın finansmanında özel sigorta sistemi devreye sokulmuştur.

Hasta olanların özel tamamlayıcı-destekleyici özel sağlık sigortasının aylık bedelinin,  kişinin yaşı, var olan hastalıkları gibi durumlara göre normal vatandaşa göre çok daha pahalı olabilecek.

Muayene parası ve reçete bedeli sigorta kapsamı dışında yani cep sigortadan ödenecek dedi.

Tamamlayıcı ve destekleyici sağlık hizmetleri kapsamında muayene ücretlerine yer verilmemiş diyen Erözgün, Bundan sonra  Özel veya kamu hastanesine gidildiğinde verilen (emeklilerin aylıklarından kesilen) muayene parası, özel sağlık sigortası kapsamında yer almadığı için vatandaşın cebinden çıkacağını belirtti.

Yeni SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) ile artık reçetede 4 kalem ve 1 kutu bedeli karşılanacak diyen Erözgün, Bu durumda vatandaş cebinden; SGK reçete başı muayene parasının yanında yüzde 10 veya yüzde 20 ilaç katılım payı ve 4 üncü kalemde yine 1 TL katılım payını ödemeye devam edeceğini belirtti. 

Hükümet emeklileri sağlık sisteminde yaptığı değişikliklerde de gözden çıkarmıştır diyen Erözgün,“Sonuç olarak; Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın en çok yoksulları, yaşlıları ve kronik hastaları zarara uğratacağını açıkladı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.