Sağlığa En Az Biz Harcıyoruz

Araştırmaya göre, sağlık harcamasında Türkiye sonuncu oldu. Doktor sayısında sondan birinci durumda. Hemşirede ise sonlarda

 Sağlığa En Az Biz Harcıyoruz
28 Mart 2016 Pazartesi 22:24

OECD sağlıkla ilgili araştırmasını açıkladı. Buna göre, Türkiye GSYİH'daki pay ve kişi başına sağlık harcaması itibarıyla 34 OECD ülkesinin sonuncusu oldu. Son yıllarda doktor sayısındaki artışa karşın Türkiye tüm OECD ülkeleri arasında kişi başına düşen doktor sayısı açısından ikinci en düşük ülke durumunda. 2009 itibarıyla Türkiye'de bin kişiye 1.6 doktor düşüyor. Rakam örgüt ortalaması olan binde 3.1'in yarısı.

3 KAT FAZLA
Türkiye'de bebek ölümleri, OECD ortalaması olan binde 4.4'ten üç kat fazla, binde 13.1 düzeyinde bulunuyor. Kişi başına en düşük sağlık harcaması da Türkiye'de. Rapora göre Şili, ABD ve Meksika hariç tüm örgüt ülkelerinde kamu sektörü, sağlığın fonlanmasında ana kaynak olmaya devam ediyor. Türkiye'de 2008 itibarıyla sağlık harcamalarının yüzde 73'ünü kamu yapıyor, rakam 2009'da  % 71.7 olan OECD ortalamasının üzerinde bulunuyor.

DÜŞÜNDÜRÜYOR
Türkiye'de kamu harcamalarının payı 2000'de  % 63 iken geçen onyılda oldukça arttı. Rapora göre, Son yıllarda doktor sayısındaki artışa karşın Türkiye tüm OECD ülkeleri arasında kişi başına düşen doktor sayısı açısından ikinci en düşük ülke. 2009 yılında Türkiye'de her bin kişiye 1.6 doktor düşüyor. Rakam OECD ortalaması olan binde 3.1'nin yarısı. Benzer şekilde 2009'da Türkiye'de her 1000 kişi için sadece 1.5 hemşire bulunuyor, OECD ülkelerinde binde 8.4 olarak ölçülen ortalamadan oldukça düşük bir rakam. -2009 itibarıyla Türkiye'de 1000 kişiye düşen akut tedavi hastane yatağı sayısı 2.4 idi, bu rakam da OECD ortalaması olan 3.5'ten az.

GÜNEŞ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.