Rotasyon 3 Bölgeye Düşürülüyor..

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin’i ziyaret ederek bakanlık çalışanlarının sorunlarını iletti.

Rotasyon 3 Bölgeye Düşürülüyor..
01 Haziran 2013 Cumartesi 18:54


Genel Başkanı Yusuf Yazgan, rotasyonun 6 bölgeden 3 bölgeye düşürülmesi gerektiğini söyledi. Yazgan'ın bu talebi üzerine Bakan Yardımcısı konuyla ilgili müjdeyi verdi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, Genel Toplu Sözleşme Sekreteri Sait İnan, Ankara 11 Nolu Şube Başkanı Erhan Özcan ve şube yönetim kurulu üyesi Yavuz Korkmaz ile birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Metin’i makamında ziyaret etti. Ziyarette bakanlık çalışanlarının sorunlarına değinen Genel Başkan Yusuf Yazgan, personelin sorunlarına dair daha önce hazırlanan ve sunulan raporda belirttikleri sorunların çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.


ROTASYON 3 BÖLGEYE DÜŞÜRÜLMELİ
Personelin moral ve motivasyonunu bozan rotasyon uygulamasının 6 bölgeden 3’e düşürülmesi gerektiğinin altını çizen Yusuf Yazgan,  “Önceki ziyaretlerimizde de rotasyonun 6’dan 3 bölgeye düşürülmesiyle ilgili hazırladığımız raporları verdik. Bölge sayısı 6’dan 3’e düşürülerek yalnızca 3’üncü hizmet bölgesi zorunlu hizmete tabi tutulmalıdır. Bölgeler 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 72’inci maddesine uygun bir şekilde ekonomik ve sosyal gelişme endeksi kriterleri de dikkate alınarak sınıflandırılmalıdır. Bölgeler belirlenirken bölge değişikliği olması halinde geriye doğru yürütülmesi uygulamasından vazgeçilmelidir. Yer değiştirme uygulaması norm kadro esas alınarak ihtiyaç duyulan kadrolar açık bir şekilde ilan edilmelidir” dedi.

YAZGAN, DİĞER SORUNLARI AÇIKLADI
Görevde Yükselme kriterlerinin düzenlenerek herkesin en az 3 kez sınava girebileceği, yaş sınırı olmayan ve puanlamadaki adaletsizliklerin giderildiği bir yapının oluşturulması gerektiğini vurgulayan Yazgan, çalışanların sorun ve talepleriyle ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Şeffaf ve denetlenebilir yönetimin gereği olarak 2013 yılında yer değiştirme döneminde gerçekleştirilecek tüm atamaların, personel bazında puan ve tercihleri, atandığı yer ve atanma gerekçelerinin mevzuat dayanağını görebileceği yayınlar yapılmalıdır. 4458 Sayılı Gümrük Kanunu’na göre sınavsız Gümrük Müşaviri olunmasıyla ilgili düzenlemeler, uygulamacı taşra personeli lehine değiştirilmelidir. Muhafaza, muayene ve gümrük memurlarının gümrük ve ticaret denetmenliği kadrosuna sınav geçişi için düzenleme yapılmalıdır. Gümrük Kanunu’na göre verilmiş olan 36500 gösterge, Maliye Bakanlığı ve Gümrük Ticaret Bakanlığı arasında düzenlenen esas ve usullere göre 27000 olarak uygulanmaktadır. Ödenmekte olan fazla mesai ile ilgili olarak 36500 gösterge uygulanmalıdır. İlave Mesai uygulaması daha adil bir hale getirilerek Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personeli ile muhafaza memurlarının mağduriyetleri giderilmelidir. Tahsil edilen fazla mesaiden gelir vergisi zaten tahsil edilmekte iken, söz konusu tutarın yarısının hazineye aktarılması uygulamasına son verilmelidir. Yap İşlet Devret kapsamında yaptırılan yeni gümrük kapılarında personelin servis, yemek ve misafirhane ihtiyaçları işletici kuruluş tarafından karşılanmalıdır”

BAKAN YARDIMCISI MÜJDEYİ VERDİ 
Ziyaretten memnun olduğunu ifade eden Bakan Yardımcısı Fatih Metin, personelin beklediği müjdeyi verdi. Büro Memur-Sen’in her ziyaretinde rotasyon konusunu gündeme getirdiğine dikkat çeken Fatih Metin, “Personelimizin iyi şartlar altında görev yapması için gerekli düzenlemeleri yakın zamanda uygulamaya alacağız. Rotasyon uygulamasının personel üzerindeki etkilerinin farkındayız. Bunun için rotasyonu 6 bölgeden 3’e düşüreceğiz” dedi. Muhafaza, Muayene ve Gümrük memurlarının, gümrük ve ticaret denetmenliği kadrosuna geçirilmesi için çalışmaların devam ettiğini açıklayan Metin, diğer sorunlarla da yakından ilgileneceğini söyledi.
Öte yandan ziyarete katılan Ankara 11 Nolu Şube Başkanı Erhan Özcan, Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Korkmaz ve Ramazan Subaşı ile birlikte İzmit, İstanbul, Edirne, Tekirdağ ve İzmir’deki Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlükleri ile bağlı birimlere yaptıkları ziyaretlerde karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini Bakan Yardımcısı Metin’e anlattı. Sunumu dinleyen Fatih Metin, farklı bakış açılarının bakanlığın yararına olduğunu belirterek personel için fayda ve kazanç sağlayacak her türlü çalışmanın yanında olduklarını kaydetti.


HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Genel Başkan Yusuf Yazgan, Bakan yardımcısı Fatih Metin’in ardından beraberindeki heyetle birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü görevinden Müsteşar Yardımcılığına vekaleten görevlendirilen İsmail Yücel’i ziyaret etti. Yusuf Yazgan, İsmail Yücel'e yeni görevinin hayırlı olmasını diledi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.