Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi
30 Mayıs 2016 Pazartesi 12:15

 

Çağımızın yeni cerrahi akımı olan Robotik Cerrahi, küçük deliklerden vücut içine sokulan ince aletler aracılığıyla ameliyatların gerçekleştirilmesidir. Böylece ameliyat daha iyi görüş altında, çevre dokulara en az zararla yapılabilmekledir. Robotik ameliyatlardan sonra hastalar normal yaşama daha hızlı dönmektedir.


Hipokrat: “Hekim sadece yaşam değil aynı zamanda iyi yaşam için en iyi sonucu temin etmelidir." diyerek yaşam kalitesinin önemini vurgulamıştır. İletişim ve teknolojik gelişmelere paralel olarak yaşam kalitesi-ne ilgi son yıllarda katlanarak artmaktadır. I lastanın yaşamını lıer açıdan kolaylaştırma ve teknolojik gelişmeler sonucu tedavi yöntemleri bu gelişmelere paralel olarak lıızla ilerlemektedir. Pek çok hastalıkta hasta organın alınması, düzeltilip onarılması için ameliyat en etkin tedavi yfrıtcı illerinden biridir. Ancak vücut içinde yer alan organların ameliyatının yapılabilmesi için cildin kesilmesi gerekmektedir. Bu da önemli sorunlara yer açarak yan etkiler oluşturmaktadır. Cilt iyileşmesi zaman almakta, işgücü kaybına yol açmakta, enfeksiyon gibi komplikasyonlar olabilmektedir. Bu nedenle bazı ameliyatlarda cildi kesmek yerine 3-4 delikten, ince aletler vücut içine sokularak ameliyat gerçekleştirilmekledir. İki tür ameliyatlara genel olarak "Endoskopik" yöntemler denilmektedir. Halk arasında "Anahtar Deliği Ameliyatı" ile kastedilen de bu tür yöntemlerdir. "Endoskopik" yöntemlerin genel özelliği ya doğal vücut boşluktan kullanılarak içeriye girilir ya eti cilde gereken sayıda delik açılarak ameliyat gerçekleştirilir. Cildin kesildiği endoskopik ameliyata da "Laparoskopik Cerrahi" denilmektedir Laparoskopik cerrahi de kullanılan el aletlerimiz kısıtlı hareket edebilmekte ve ameliyatın 2 boyutlu ekrandan yapılması süreyi uzatmaktadır. Ayrıca pozisyon ve zorluk olarak hekim için de zor ameliyatlardır.

ROBOTİK CERRAHİ NEDİR?

Laparoskopik cerrahide olduğu gibi cilt 3-4 yerinden delinerek kalem kalınlığında cihazlar vücut içine alınır. Ancak bu cihazlar direkt olarak cerraha değil robota bağlanır. Cerrah ayrı bir makinede kendine ait ekrandan bakar. Hem daha konforlu hem de insan eli gibi her türlü hareketi yapabilen bu el aletleri ile ameliyatı gerçekleştirir. Robot, cerrahın makine içinde gerçekleştirdiği her hareketi hasta içinde bulunan el aletlerine aktarmaktadır.

ROBOT CERRAHİSİ CİLDİN KESİLDİĞİ HER AMELİYATTA KULLANILABİLİR

Robot cerrahisi aslında Laparoskopik cerrahinin robot aracılığıyla yapılmasıdır. Bu nedenle günümüzde Laparoskopi'nin kullanıldığı her ameliyat robot yardımlı olarak da gerçekleştirilebilir. Üroloji alanında, tüm kanserlerin ameliyatlarında, idrar yolu darlıkları tedabisinde de kullanılmaktadır. Genel Cerrahi alanında kalın bağırsak kanseri cerrahisi ve şişmanlık cerrahisinde, karaciğer gibi karın içi organlarının ameliyatlarında kullanılmaktadır. Ayrıca Kalp Cerrahisi ve Kadın Hastalıkları ameliyatları da robotik cerrahi yöntemi ile yapılabilmektedir.

ROBOT CERRAHİSİN ÜSTÜNLÜKLERİ

Genel olarak prostat ameliyatlarından kalp damar ameliyatlarına, safra kesesi ameliyatlarından kadın hastaları ameliyatlarına kadar geniş bir yelpazede kullanılan robotik cerrahi; çağımızın yeni cerrahi akımıdır. Bu yöntem sayesinde hastanın sağlığı için gerekli ameliyat, çevre dokulara en az zarar vererek ve mümkün olduğunca organları koruyan bir yaklaşımla yapılmaktadır. Bu hastanın yararına olduğu kadar cerrahinin başarısı ve yan etkilerinin azlığı açısından da önemlidir.

Hastanın karın boşluğuna küçük keselerden giren bir kamera ve birkaç cerrahi alet sayesinde hastanın karnında büyük bir ameliyat yarası olmamakta, ameliyat sonrası iyileşme ve normal yaşama dönme daha hızlı ve kolay olmaktadır. Laparoskopik cerrahi de avantajı olan bu durumun robotik cerrahisindeki gelişmiş durumu ise cerrahın ameliyat ettiği bölgeyi yakından, 3 boyutlu ve en ince ayrıntısına girerek görebilmesi; küçük sinir ve damarları ayırt edebilmesi ve koruması, açık cerrahide cerrah elinin ve aletlerin giremeyeceği ya da çevreye zarar verebileceği durumlarda bile adeta yapay bir el gibi çalışan robot cerrahın elinin dışarıdaki hareketlerini birebir hassasiyette içeriye aktarmakta ve ameliyatı mükemmelleştirmektedir. Robot kolunun içerdeki sınırsız hareket yeteneği, aynı anda birkaç cerrahi alet fonksiyonunu yerine getirmesi, çok daha az kanamaya yol açması ve iyileşme sürecinin daha kısa olması robotik cerrahinin en önemli avantajlarıdır.

ÜROLOJİ HASTALIKLARINDA ROBOTİK CERRAHİ

Ürolojik hastalıklarda oldukça yoğun olarak robotik cerrahi kullanılmaktadır. En sık kullanılan ameliyatların başında prostat kanser cerrahisi gelmektedir. Aslında cildin kesildiği her ameliyatta kullanılan bu yöntemlerin en önemli dezavantajı maliyetidir. Hem ilk alım aşamasında oldukça pahalı hem de sonrasında idamesi pahalı bir yöntemdir. Ayrıca ülkemizde uygulanan sağlık politikası nedeniyle pek çok ameliyatta paket ödeme uygulaması yapılmaktadır. Böylece sağlık kuruluşları her ameliyatı en ucuza mal etme arayışındadır. Bu durumda ek ücret alınmaması da robotik cerrahi uygulamalarının en önemli sıkıntıları arasındadır. Ödenen ücretlerle değil bu tür son teknolojinin uygulanması, bazı normal ameliyatları, idrar yollarının düzeltildiği ameliyatları, idrar yollarının düzeltildiği ameliyatlar, mesane kanser ameliyatlarında da robotik cerrahi kullanılmaktadır.

BAĞIRSAK AMELİYATLARINDA ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR?

Bağırsak ve rektum kanseri cerrahisi, Divertiküler bağırsak hastalığı cerrahisi ve kabızlık cerrahisi robot yardımıyla güvenle gerçekleştirilebilmektedir. Kanser cerrahisinde gayet iyi sonuçlar elde edilmektedir. Ameliyat sonrasında bağırsak hareketleri daha çabuk geri dönmekte ve daha kısa sürede normal gıda alımına başlanmaktadır. Sonuçta hastanede yatış süresi daha kısadır ve işe geri dönme daha hızlıdır.

HER HASTALIKTA ROBOTİK UYGUN DEĞİL

Robotik cerrahinin üstünlüklerine rağmen her hastalıkta uygulanması da mümkün değildir. Burada ekonomi dışında teknik nedenler de mevcuttur. Örneğin metastaz yağmış durumlar veya küçük böbrek kanserlerinde hala açık cerrahi daha iyi yöntemlerdir. Bazı ameliyatlarda sürenin uzaması tolere edilmemektedir.

ÜLKEMİZDE ROBOTİK CERRAHİ HER YERDE YOK

Robotik cerrahi cihazının alınması Sağlık Bakanlığı’nın iznine bağlıdır. Her yerde, her isteyen bu cihazı alamamaktadır. Ankara da yeterli sayıda robotik cerrahi merkezinin olduğunu düşünüyorum.

Ayrıntılı bilgi için Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli’nin http://www.abdulkadirbedirli.com/sitesini ziyaret edebilirsiniz.Etiketler; #Robotik Cerrahi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.