Resen Atamalara İtiraz Ve Dava Açmak İçin İzlenecek Yol...

Resen Atamalara İtiraz ve Dava Açmak İçin İzlenecek Yol

Resen Atamalara İtiraz Ve Dava Açmak İçin İzlenecek Yol...
25 Aralık 2012 Salı 11:50

Sağlık Bakanlığı aldığı bir kararla; Sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde görev yapan yaklaşık 7 bin ebe, hemşire, sağlık memuru, tıbbi sekreterlik gibi görevlerde çalışan sağlık personeli re’sen yerlerinin değiştirildiğini öğrendi.

1-) İtiraz Yolu: Anılan re’sen atama işlemlerine bireysel olarak itiraz etmek mümkündür. Bunun anlamı söz konusu atamanın geri alınmasını yine idareden talep etmektir.  Atamalarının ÇKYS sistemine düşmesi ile birlikte başlamış olan 60 günlük dava açma süresi, İtiraz yolu ile idareye başvurulduğu an duracak olup; idarenin 60 gün içerisinde cevap vermesi yahut cevap vermeyerek 60. gün zımnen reddetmesi ile, ilk başta durmuş olan 60 günlük dava açma süresi tekrar işlemeye başlayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken nokta, dava açma süresi olan 60 gün ile idareye itiraz edilmesi ardından idarenin buna cevap vermesi gereken 60 günlük sürelerin birbiri ile alakası olmayan farklı süreler olduğudur. İtiraz ardından idareden cevap geldiğinde yahut 60 gün içinde cevap vermeyerek reddetmesi halinde; ilk başta işlemeye başlayan 60 günlük dava süresi KALDIĞI YERDEN devam edecektir. İtiraz yoluna başvurmak usulen mümkün olup bu yol kişilerin tercihine bırakılmıştır. Zira söz konusu atama işlemini yapan idarenin, bunu geri alması tamamen kendi takdirindedir.

Bu yola başvurmak için üyelerin , Şubelerden edinecekleri dilekçeleri imzalayarak kurumlarına vermeleri yeterlidir.

2-) Dava Yoluna Başvuru : Genel Merkezimiz Hukuk Bürosunca hazırlanmakta olan Yürütmeyi Durdurma Talepli Dava Dilekçesi, Şubelerimize bir gün içerisinde gönderilecektir. İdari yargı yoluna başvurumuz, idarece re’sen yapılan atamalarda çalışanın muvafakatinin aranmaması, tercih hakkı tanınmaması ve derece sırası gözetilmeksizin atama yapılması hususlarında temellendirilmiş olacaktır. Ancak söz konusu davanın ilk kez açılacağı düşünüldüğünde akıbeti hakkında kesin bir görüş bildirmek mümkün olmayıp; burada da tercih üyelere bırakılmıştır.

Dava Açma Hususunda izlenecek Yol:

a- Bireysel Dava: Üyelerimiz dava dilekçelerini bağlı oldukları Şubelerden temin ederek bireysel olarak davalarını açabileceklerdir.

b- Davaların Genel Merkezce Yürütülmesi: Üyelerimizin talepleri doğrultusunda davalarının Genel Merkezimiz Hukuk Bürosunca yürütülmesi mümkündür. Bu halde üyelerimizin;

1. Doldurdukları Yetki Belgesini,

2. Re’sen Atamayı Gösterir ÇKYS Sayfasının Çıktısını;

Hukuk Bürosuna göndermeleri yeterlidir.

Türk Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.