Rektör, Dayak Yiyen Sağlıkçılardan Özür Diledi

112 Acil ekipleri ile Aksaray Üniversitesi öğrencileri arasında yaşanan hadise hakkında Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, yaptığı açıklama ile sağlık personelinden özür diledi.

Rektör, Dayak Yiyen Sağlıkçılardan Özür Diledi
20 Aralık 2011 Salı 11:05


Rektör Acar açıklamasında şunları söyledi;

"13 Aralık 2011 tarihinde, üniversitemizde 112 Acil Servis’in bir öğrencimizin bayılması üzerine kampüse geldiği sırada yaşadığımız hadiselerden duyduğumuz üzüntüyü dile getirmek isterim.  Gönül arzu eder ki böyle tatsız hadiseler hiçbir zaman yaşanmasın. Bu çerçevede yerel basında tabip odamızdan basın açıklamasını okumuş durumdayız. Kamuoyunun bilgilendirilmesi bağlamında biz hadisenin buradan nasıl göründüğüyle ilgili kısa bir izahta bulunmak isteriz. Öncelikle, öğrencilerimizin bu şekilde sağlık sorunları olduğunda, 112 Acil Servis’in anında imdadımıza yetişmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Kendilerine bu konuda yaptıkları özverili çalışmalardan dolayı teşekkür ederiz.

Öğrencilerimizin ve bir öğretim üyemizin de bulunduğu bir ortamda, doktor ya da sağlık ekipleriyle öğrencilerimiz arasında hafif bir gerginlik yaşanması gerçekten bizi üzdü. Ben öğrencilerimden ve öğretim üyesi arkadaşlarımdan hadiseyi dinledim. Kendileri de bu durumdan hoşnut değiller. Kendileri de olayın üzüntüsü içindeler. Bundan sonra benzer hadiseler yaşanmaması, gerek Aksarayımızın gerekse Aksaray Üniversitemizin imajının bundan zarar görmemesi için, gerek sağlık ekiplerimizden gerekse öğretim üyesi ve öğrencilerimizden daha fazla duyarlılık beklediğimizi belirtmek isterim. Özellikle gelecek olan sağlık ekiplerinin üniversite gençlerinin bayılan bir arkadaşlarına yardım etme isteğinden kaynaklanan halet-i ruhiyesini anlayan, bu ortamı germeyecek gerekli açıklamaları zamanında yapan, insan psikolojisinden daha iyi anlayan ve bu konuya daha duyarlılık gösteren arkadaşlarımız olması, hadiselerin istenmeyen noktalara gitmesini engelleyecektir.

Ben üniversite adına öğretim üyesi arkadaşlarıma ve öğrencilerime böyle durumlarda daha sakin olmalarını, gelen sağlık ekiplerine karşı saygıda kusur etmemelerini, ellerinden gelen nezaketle davranmalarını, bu konuda centilmence, herhangi bir tatsızlığa meydan vermeyecek şekilde hareket etmelerini tembih ediyorum. Gelen sağlık ekiplerinden de aynı şekilde beklentimiz, insan psikolojisine daha duyarlı olmalarıdır. O anda arkadaşları baygınlık geçiren öğrenciler, belki de durumun ne derece ciddi olduğunu bilmemekten kaynaklanan bir panik içerisinde oluyorlar. Bu nedenle sağlık ekiplerine sorulan sorulara onlar da nezaketle cevap verirlerse hadise büyümeden önlenecektir diye düşünüyorum.

Bu anlamda örneğin hastanın hangi hastaneye götürüleceği, nasıl bir müdahale de bulunulacağını ilişkin kısa açıklamalar ortamı rahatlatacaktır. Bu konuda her iki taraf da duyarlı olur ise umulur ki bundan sonra benzer tatsızlıklar yaşanmayacaktır. Bir kez daha yaşanan hadiseden duyduğumuz üzüntüyü dile getirmek isteriz.  Bundan sonra her iki tarafın da bu konuya daha duyarlı yaklaşmalarını umut ediyorum. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.