Radyoloji'de Fazla Çalışma Yasağı Getirildi..

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 30 uncu maddesine dayanılarak hazırlanan ve 16.07.2013 tarih 28709 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Kuralları Bakımından Günde Azami Yedi Buçuk Saat Veya Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmelik bazı yenilikler getirmiştir.

Radyoloji'de Fazla Çalışma Yasağı Getirildi..
17 Temmuz 2013 Çarşamba 13:01

Yenilikler Şunlardır.

1) Radyoiyonizan ışınlarla çalışılan meslek grubumuz Ağır ve Tehlikeli Meslekler grubunda sayılarak Sağlık Kuralları bakımından Günde Azami Yedi Buçuk Saat Veya Daha Az Çalışılması gerekmektedir. 

2) Başka işte çalıştırma yasağı
MADDE 6 – (1) Bu Yönetmelik kapsamına giren işlerde çalışanlar, 4 ve 5 inci maddelerde belirtilen günlük azami iş sürelerinden sonra diğer herhangi bir işte çalıştırılamazlar. 
Bu madde ile özellikle özel sektörde iki işte çalışanlara kısıtlama getirilmiştir.Kamuda daha önce yasak getirilmişti. İki yerde çalışanlar (özel sektör) iki yerdeki çalışma saati toplamı 35 saati aşamaz.

3) Fazla çalışma yasağı

MADDE 7 – (1) Bu Yönetmelik kapsamına giren işlerde fazla çalışma yapılamaz. 
Bu madde ile Radyolojide fazla mesai yapmaya yasaklama getirilmiştir.İster kamu ister özel sektör olsun icap süresi + normal mesai süresi toplamı haftalık 35 saati aşamaz.

3) Bildirim yükümlülüğü

MADDE 8 – (1) Bu Yönetmelikte sayılan işlerden herhangi birinin veya birkaçının sürekli olarak yapıldığı işyeri işverenleri, bu işlerin çeşit ve niteliklerini, yapılma zamanlarını, anılan işlerde çalışanların erkek ve kadınlar ayrı ayrı gösterilmek suretiyle sayılarını, işe başlamadan önce işin yürütüldüğü yerin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne yazılı olarak bildirmekle yükümlüdürler.
Bu madde ile işverene bildirimde bulunma yükümlülüğü getirilmiştir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.