Radyoloji Çalışanlarının Dikkatine

Radyoloji Çalışanlarının Dikkatine

Radyoloji Çalışanlarının Dikkatine
16 Mart 2012 Cuma 22:45

SES Açıklaması;
 5947 sayılı Tamgün Yasasının 9. maddesi ile 3153 sayılı Radyoloji Kanunu’na eklenen ek 1. madde ile radyoloji çalışanlarının haftalık çalışma süresinin 35 saat olduğu belirtilmiş, ancak bu sürenin çıkarılacak yönetmelikte düzenlenecek radyasyon doz limitleri dikkate alınarak yeniden düzenlenebileceği belirtilmişti.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 12.02.2010 tarihli genel yazısı uyarınca radyoloji çalışanlarının günlük mesai süresini 5 saatten 7 saate çıkarılmasına karar verilmesi üzerine SES Hukuk Bürosu aracılığı ile birçok yerde idare mahkemesine yürütmeyi durdurmalı iptal davaları açılmıştı. Ayrıca sendika adına Sağlık Bakanlığı genel yazısının yürütülmesinin durdurularak iptali için Danıştay’a dava açılmıştı. Sendika adına Danıştay’a açtığımız davada, Danıştay ….. Dairesinin …….. sayılı yürütmeyi durdurma isteminin reddi kararı verilmiştir. Dava esastan devam etmektedir.

Üyelerimiz adına açtığımız davalardan iki tanesini kazanmış durumdayız. Ancak bir çok davayı da kaybetmiş durumdayız. Van 1. İdare Mahkemesi’nin 2010/1535 E, 2011/2445 K sayılı ve 18.10.2011 tarihli iptal kararı ile günlük çalışma süresinin 5 saat olduğuna karar verilmiştir. Yine İzmir 3. İdare Mahkemesi’nin 2010/536 E, 2011/604 K sayılı ve 23.03.2011 tarihli kararı ile de günlük çalışma süresinin 5 saat olduğuna karar verilmiştir. Her iki kararın temyiz aşaması devam etmektedir.

Sendikamız kazanılan bireysel davalarla ilgili olarak Danıştay’ın vereceği kararları beklemektedir. Bu nedenle bu kararlar üzerinden tüm radyoloji çalışanlarına dava açılmasını önermemiştir. Çünkü Danıştay sendika adına açılan davada yürütmeyi durdurma kararı vermemiş, bireysel davalarla ilgili de henüz görüşünü ortaya koymamıştır. Süreç sendikamız tarafından yakından takip edilmektedir. Olumlu gelişmeler tabii ki tüm radyoloji çalışanlarına bildirilecektir.

Bazı sendikaların avukatlarının işyeri işyeri dolaşarak kendilerine ait olmayan ve sendikamız hukuk bürosuna ait olan kararları emsal gösterip herkese dava açtırmaya çalışmaları konusunda üyelerimizin dikkatli olmasını sendikamız yöneticilerine danışmadan hareket etmemelerini özellikle belirtmek isteriz.

Belirttiğimiz mahkeme kararları ektedir. 


Van 1. İdare Mahkemesi Kararı İçin Tıklayınız

İzmir 3. İdare Mahkemesi Kararı İçin Tıklayınız

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.