Radyoloji Çalışanlarına Danıştay Kararı

Radyoloji/Röntgen Teknisyenlerinin günlük çalışma süresi 08.10.2007 tarihinde yayınlanan bir genelge ile saatleri 5 saatten 9 saate çıkarılmıştı. Söz konusu genelgenin yürütmesi Danıştay tarafından 01.05.2008 tarihinde durdurulmuştu.

Radyoloji Çalışanlarına Danıştay Kararı
14 Şubat 2015 Cumartesi 09:15

08.10.2007 tarihi ile 01.05.2008 tarihleri arasında 9 saat çalışmaya devam eden Radyoloji/Röntgen Teknisyenlerinin fazla çalıştıkları sürenin karşılığı olan ücretinin ve döner sermaye ek ödeme alacaklarının ödenmesi taleplerinin reddi üzerine, bu red işlemlerinin iptali istemi ile davalar açılmıştı.

60 günlük süre içiresinde başvurusunu yapanlar açılan davalar sonucunda hak ettikleri ücretlere kavuşmuş fakat dava konusu genelgenin İptal edildiği tarihten itibaren 60 gün içinde başvurmayanların davası yargılamanın devamında zamanaşımı nedeniyle reddedilmişti.

Ancak Ankara 7. İdare Mahkemesi söz konusu taleplerin süre yönünden sınırlı olmadığına dair kararından ısrar etmesi üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından karar yeniden görüşülmüş ve Danıştay İdari dava Daireleri “Söz konusu taleplerin Genelgenin İptal tarihi ile sınırlı olmadığı ve İYUK 10.maddesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine” karar vermiştir.

Söz konusu İDDK’nun kararının gecikmiş olmasından dolayı, pek çok Radyoloji/Röntgen Teknisyeninin davası reddedilmiş ve mağdur edilmiştir. Ancak hiç başvuru ve talepte bulunmamış ve hiç dava açmamış olan ve 08.10.2007 tarihi ile 01.05.2008 tarihleri arasında 9 saat çalışmış olan Radyoloji/Röntgen Teknisyenlerinin fazla çalıştıkları sürenin karşılığı olan ücretinin ve döner sermaye ek ödeme alacaklarının ödenmesi yolu açılmıştır.

Hiç başvuru ve talepte bulunmamış ve hiç dava açmamış olan üyelerimizin söz konusu haklarını elde edebilmeleri için gereken hukuki destek sendikamız tarafından verilecektir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.