Radyoloji Çalışanları Meslek Dışı Çalışmaya Savaş Açtı.

Radyoloji çalışanları, ehliyetsiz kişilerin radyoloji, nükleer tıp ve radyoterapi alanlarında radyoloji teknisyeni olarak çalışanlara ve çalıştıranlara savaş açtı.

Radyoloji Çalışanları Meslek Dışı Çalışmaya Savaş Açtı.
30 Mayıs 2016 Pazartesi 02:04

Radyoloji çalışanları, ehliyetsiz kişilerin radyoloji, nükleer tıp ve radyoterapi alanlarında radyoloji teknisyeni olarak çalışanlara ve çalıştıranlara savaş açtı.
Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği, bir meslek örgütü olarak meslektaşlarınının haklarını korumak, geliştirmek ve mesleğimize hak edilen saygınlığı kazandırmak amacıyla, özel ve kamu sağlık kurum ve kuruluşlarında radyoloji teknisyeni olarak çalıştırılan ehliyetsiz kişilere ve bu kişileri çalıştıran kurum temsilcilerine yönelik idari, hukuki girişimlerde bulunmak üzere girişimlerini sürdürmeye devam etmektedir.
 
Bu bağlamda ehliyetsiz kişilerin radyoloji, nükleer tıp ve radyoterapi alanlarında radyoloji teknisyeni olarak çalıştırılmalarının önlenmesi için derneğimiz 81 İl Sağlık Müdürlüğü’ne, Üniversite Rektörlüklerine, SB/Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ve Yüksek öğretim Kurulu Başkanlığı’na gerekli yazıları yazmıştır.
 
İlgili yazılarda, 11.04.1928 tarih ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’a  eklenen , 26.04.2011 tarih ve 27916 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘’Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’’un 9.maddesi ile sağlık alanındaki meslekler tanımlanmıştır. Mezkür kanun maddesinde; ‘’diploma veya meslek belgesi olmadan, bu maddede tanımlanan meslek mensuplarının yetkisinde olan bir işi yapan veya bu unvanı takınanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis  ve üçyüz günden-beşyüz güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır’’ hükmüne yer verildiği hatırlatılmıştır.
TÜMRAD-DER  bir meslek örgütü olarak bu konun takipçisi olacağını gerekli önlemleri almayan ve bu konuda hassasiyet göstermeyen kurum yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacağını ifade etmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.