"Emek Hırsızlığı Yapıyorlar"

"Emek Hırsızlığı Yapıyorlar"

"Emek Hırsızlığı Yapıyorlar"
11 Ağustos 2015 Salı 11:20

Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlhan Öksüz, yetkili sendika oldukları 2009 yılından beri sağlık çalışanları için 75 kazanım elde ettiklerini, kendilerinden önce yetkili olan sendikalar döneminde sağlık çalışanları için elde edilen kazanımların bir elin parmakları sayısını geçmediğini söyledi.

İlhan Öksüz, sağlık  alanındaki hizmetin ve sağlık çalışanlarının 1990’lı ve 2000’li yıllardaki durumunun içler acısı olduğunu herkesin bildiğini de belirterek, ”Memur-Sen olarak 3 Ağustos 2015 tarihinde toplu sözleşme masasına 90’dan fazla taleple gittik. Allah nasip ederse ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, döner sermaye ve sabit ek ödeme katsayılarının 20 puan arttırılması, ücretsiz kreş hakkı  gibi çok önemli konularda kazanım elde etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bazı sendikaların, bir önceki toplu sözleşmede elde edilen kazanımları  yok  göstermeye çalıştığını belirten İlhan Öksüz, özellikle taban aylığa getirilen 175 TL’lik kazanımın memurun emekli ikramiyesine 5 bin 250 TL artış getirdiğini kaydetti. Bu farkın işçi emeklisiyle memur emeklisi arasındaki farkın kapanmasına da önemli katkı sunduğunu ifade etti.

Bazı sendikaların 'çamur at, tutmazsa izi kalsın’ mantığıyla emek hırsızlığı yaptığını da söyleyen Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlhan Öksüz, “Bazıları her zaman olduğu gibi yine iftiralarla konulara yaklaşıyor. Lisans tamamlama , yüzde 100 net bir Sağlık-Sen kazanımıdır. Lisans tamamlamanın sözü, Cumhurbaşkanımız tarafından sendikamızın programında verilmiş, önce yasası çıkmış , şimdi de takvimi açıklanmıştır. Kapsam dışı kalan bölümlerin de bu yıl lisans tamamlama  hakkı elde etmesi için mücadelemiz devam edecek” dedi.

Bunun yan ısıra, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’nın da beklentileri karşılamadığını , bu sebeple sendika olarak girişimlerinin sürdüğünü hatırlattı. Sağlık-Sen Genel  Başkanı Metin Memiş’in, başta Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu olmak üzere bakanlık yetkilileri ile görüştüğünü hatırlatan Öksüz, bu yılsonunda yeni bir sınav daha yapılması sözü aldıklarını ifade etti. Yeni yapılacak sınavın daha fazla kadro, daha az maliyet ve herkese gireceği alanla ilgili soru  sorulması konusundaki taleplerinin  de bakanlığa ilettiklerini belirten ÖKSÜZ, “Laf değil, hizmet üretiyoruz. Sağlık çalışanlarının  sorunlarını  çözmek için çalışıyoruz. Sağlık çalışanları emek hırsızlarını da görüyor, sahada ter akıtarak çözüm için çalışan , mücadele eden ve kazanan bizleri de görüyor” şeklinde konuştu.

Sağlıkta şiddetin önlenmesi için toplu sözleşme metinlerine, yasa olacak maddeler ekleyen  Sağlık-Sen’dir. Görevi başında hunharca katledilerek şehit edilen Dr.Kamil Furtun  adına ve tüm sağlık camiası için yapılan sessiz yürüyüş eyleminde , acıları henüz dinmemiş olan idarecilerimize hakaret ederek insanları provoke etmeye çalışanların kimin temsilcisi olduğunu bize iftiralarda bulunan Şube Başkanından kamuoyu  açıklama beklemektedir. Eğer açıklayamıyor ise yeri ve zamanı geldiğinde  bu konu ile ilgili de açıklama yaparız.

Bunu bizde biliyoruz sağlık çalışanları da. Kimse iftiradan medet ummasın icraatlarına baksın.

Kime ve neye hizmet ettiklerine baksınlar.

Bakmasalar da sorun yok çalışanlarımız tercihleri ile bu duruma noktayı koymuştur.

Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlhan Öksüz devam etmekte olan toplu sözleşme görüşmelerinin tüm sağlık çalışanları ve milletimiz için hayırla sonuçlanmasını dilediklerini söyledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.