Profesörün Üstüne Dahiliye Uzmanı Atandı

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yaşanan olaylar, herkesi şaşkına çeviriyor. Profesörün başhekimlik yaptığı hastaneye dahiliye uzmanı yönetici olarak atandı.

Profesörün Üstüne Dahiliye Uzmanı Atandı
25 Haziran 2014 Çarşamba 16:47

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yaşanan olaylar, herkesi şaşkına çeviriyor. Profesörün başhekimlik yaptığı hastaneye dahiliye uzmanı yönetici olarak atandı. 
 
İzmir Türk Sağlık Sen 1. Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, bugün yaptığı basın açıklamasında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
 
Doğruyol, bugünün Kamu Görevlileri Sendikaları Yasasının kabul edildiği gün olduğunu belirterek, memur sendikacılığının hiçbir dönemde bu kadar siyasi müdahaleye, etik dışı davranışlara, baskıya, tehdite, iftiraya maruz kalmadığını belirtti.
 
Sendikalar arasında rekabet olması gerektiğini söyleyen Doğruyol, bu rekabetin etik kurallar içinde yapılması gerektiğini söyleyerek, rekabetin idarecilerin bürokratları kullanması ile sendikal faaliyet yapan diğer sendikalara baskı yaparak, sendika üyelerinn görev yerlerini değiştirerek, görevden alarak yapılamayacağını belirtti ve bu durumda kurumlarda iş barışının kalmayacağını ve kaliteli sağlık hizmetinin verilemeeyeceğini sözlerine ekledi.
 
Doğruyol, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde de Türkiye de pek çok kurumda şahit olunan durumun bir örneği yaşandığını söyledi. Doğruyol sözlerine şu şekilde devam etti:
 
'Bizim aklımızın erdiği, gözümüzün gördüğü,  kulağımızın duyduğu kadarıyla Dr Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi hiçbir dönemde bu kadar kötü yönetilmemiştir. 
663 Sayılı KHK’nin bir bayram tatilinde uygulamaya konulmasıyla profesörün başhekim olduğu kuruma profesörün üstüne dahiliye uzmanı yönetici olarak getirilmiş ve yanlışlar zinciri başlamış, ardından sırasıyla başhekimin, hastane müdürünün, baş hemşiresinin pek çok servis sorumlusunun görevden alınması ve yıllardır aynı işi yapan pek çok personelin sadece sendikal endişelerle görev yerlerinin değiştirilmesi kurumda çalışma huzuru bozmuştur. 
Görevden alınanların yerine getirilen idarecilerin yerine getirilenlerin, hastane yönetimi konusunda uyguladıkları yenilikler maalesef kurumun ve personelin lehine değil, aleyhine olmuştur.
 
Polis memurluğundan hastane müdürlüğüne geçen hastane müdürü’nün ilk icraatı, 14 Yıldır mutemetlik görevini yürüten iş yeri baş temsilcimiz Mehmet ŞEN’in birimine geçici görevlendirmeyle gelen bir başka memur arkadaşı mutemetlik bölümüne sorumlu yapmak suretiyle psikolojik baskıya tabi tutmuş, belli bir süre sonra da14 Yıldır aynı görevi yapan iş yeri temsilcimizin görev yeri değiştirilmiştir. 
 
İş yeri temsilcimiz olan personel arkadaşımızın da, Tıbbi Hizmetler Müdürü tarafından görev yeri değiştirilmiştir. 
Yönetim kurulu üyemiz Hakan Genç arkadaşımızda tam 16 Yıldır layıkıyla yaptığı Radyoloji birimi sorumluluğundan Hastane Yöneticisinin imzasıyla alınmıştır. Görev yaptıkları süre içerisinde beş başhekimimizle çalışan bu arkadaşlarımız onca yıl sorunsuz görevlerini yaparlarken ne oldu da bir anda görevlerinden alındılar?
 
Bu arada pek çok üyemizin de görev yerleri değişik gerekçelerle değiştirilmiştir. 
Buna karşılık Sağlık Sen’in sendika temsilcisinin asli görevi hemşire olmasına rağmen diğer hemşire arkadaşlar ayda 9 Nöbet tutarken genelgeye aykırı olarak, asli görevi yaptırılmamış kurumda ne yaptığı da belli değildir. 
 
Şahsıyla ilgili genel sekreterliğe yazdığımız aynı konuyla ilgili yazının cevapları da birbirinden farklı gelmiştir. Kurumda basın yayın halkla ilişkiler ihalesi yapılmış, buna rağmen söz konusu hemşire arkadaş elinde fotoğraf makinesiyle kurumda fotoğraf çekme işleri yapmaktadır. Görülmektedir ki Hastane İdarecileri ve Genel Sekreter Sayın Behsat ÖZKAN ve Eşref OKUNAKOL da asli görevlerini yerine getirmek yerine kendilerini sendikal faaliyetlere adamışlardır. Sağlık sen’in temsilcilerini korumayı kendilerine görev edinmişlerdir. 
14 mart tıp bayramında üyelerimizin iş bırakması neticesinde sadece üyelerimizden savunma istenmiştir.
 
Kurumdaki Bir başka sorun da hastane bahçesine araçların alınmaması sonucunda personeldeki huzursuzluktur. Hastane idaresi olarak Atatürk lisesiyle okullar açılana kadar personel adına ücret karşılığı anlaşma yapılmış, ücret ise personel tarafından ödenmektedir.
Kurum hizmetlerinde kullanılmak üzere ihaleyle kiralanan araçları bazı yöneticiler özel işlerinde kullanmaktadırlar.
 
Malum sendika yöneticileri maalesef kurumlarımızda Devlete ve Millete faydalı yöneticiler yerleştirmek ve desteklemek yerine, idarecilerimizin kendilerine göre başarı kriteri sendikalarına destek verip vermedikleri hususuyla ilgili olmaktadır. Pek çok idarecinin başarı kriteri malum sendikaya verdikleri destekle ölçülmektedir. Ve siyasilerimizde maalesef bu duruma göz yummaktadırlar.
 
Yukarıda saydığımız tüm bu gerekçelerden dolayı, Hastane yöneticisi, Hastane İdari Müdürü, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü, hakkında Cumhuriyet Savcılığına Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi, sendikalar kanununa muhalefet, görevi kötüye kullanma ile ilgili 2014/57154 hazırlık numaralı suç duyurusunda bulunduk.
 
Sayın Başbakanım, Sayın Sağlık Bakanım, bu uygulama doğru bir uygulama değildir. Bölücü yıkıcı olmayan, hangi siyasi partiye oy verirse versin, hangi dinden hangi ırktan, hangi milletten mezhepten olursa olsun, Türküyle, kürdüyle, alevisiyle, sünnisiyle, rumuyla, ermenisiyle bizim topraklarımız üzerinde doğmuş bizim topraklarımız üzerinde yaşayan herkes bizim vatandaşımızdır. Lütfen ayrıştırmayalım birleştirelim. Bizim ayrıştırmaya ötekileştirmeye değil, birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var.'
                                                                                                                                                  
                                                                                                                                                Ahmet DOĞRUYOL
Türk Sağlık Sen İzmir 1 Şb. Bşk.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.