Prematüre Doğumda Artış...

Prematüre doğumda artış

Prematüre Doğumda Artış...
25 Temmuz 2012 Çarşamba 16:58

CÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bolat: ”Ülkemizde her yıl gerçekleşen yaklaşık 1 milyon 250 bin doğumun en az 125 binini erken doğumlar oluşturuyor”

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp  Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.  Fatih Bolat, Türkiye’de bir yılda gerçekleşen yaklaşık 1 milyon 250 bin doğumdan  en az 125 binini erken doğumların oluşturduğunu söyledi.

Yeni doğan uzmanı Bolat,  37 haftanın  altındaki doğumların preterm yani erken doğum olduğunu belirtti. Son yıllarda  ABD, Avrupa ve İskandinav ülkelerinde erken doğumların yüzde 20-30 oranında  arttığını ifade eden Bolat, Türkiye’deki verilerin de ABD ile benzerlik  gösterdiğini bildirdi.
 
Bolat, Türkiye’de özellikle 1980’li yıllardan sonra doğurganlık  oranlarının düşmesine karşın erken doğumların arttığını dile getirerek,  ”Ülkemizde her yıl gerçekleşen yaklaşık 1 milyon 250 bin doğumun en az 125  binini erken doğumlar oluşturuyor. Yardımcı üreme tekniklerinin ve çoğul  gebeliklerin artması, bebek ve anne için hastalık risklerinin çok erken  saptanması ve doktorların mesleki sorumluluk endişeleri erken doğumlarda artışa  neden oluyor” dedi.
 
Anne ve bebek için riskler değerlendirilerek doğum kararı verilirken  prematüre doğumun taşıdığı risklerin de unutulmaması gerektiğine dikkati çeken  Bolat, şunları kaydetti: ”Erken doğumların yüzde 40’ında doğum kendiliğinden gerçekleşiyor.  Geciktirilmeye çalışılsa da engellenemiyor. Yüzde 60’ına ise müdahale  edilebiliyor. Gebeliği mümkün olduğu kadar ilerletmek gerekiyor. Gebeliğin 28  haftanın altında olduğu aşırı preterm vakalarında bebeklerin yüzde 50’den fazlası  kaybediliyor. 28 haftadan sonraki doğumlarda ise ölüm oranları yüzde 6’lara kadar  düşüyor. Bu nedenle gebelikte her bir günün bile ölüm oranlarını azaltmada çok  büyük katkısı var.”
         
”ABD’de yılda 26 milyar dolar harcanıyor”
Bolat, erken doğumların ülke ekonomilerine ciddi yük getirdiğini de  belirterek, ”Örneğin 28 haftalık prematüre bir bebeğin yaklaşık 6 ay yoğun bakım  ünitemizde takibinin devlete maliyeti 150 bin lirayı bulmaktadır. Ailenin  yaşadıklarını da eklersek gerçek maliyet çok daha fazla. ABD’de erken doğan  bebekler için yılda 26 milyar dolar harcanıyor” diye konuştu.
 
Erken doğan bebeklerin mutlaka uzun dönem takip edilmesi gerektiğini de  dile getiren Bolat, ”Maalesef ülkemizde bu bebeklerin çoğu aileleri tarafından  takiplere getirilmiyor. Halbuki en az ilkokul çağına kadar takip edilmeli.  Gelişmiş ülkelerde erken doğan bebekler, ergenlik çağına kadar takip ediliyor”  dedi.
 
Erken doğumun önüne geçmek için gebe kalmadan hazırlıkların yapılması  gerektiğini vurgulayan Bolat, gebeliklerin yakından izlenmesi, doğuştan gelen  sağlık sorunlarının erken saptanması gerektiğini sözlerine ekledi.
 

MİLLİYET
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.