Prematüre Bebekler İçin 'koalisyon'...

Prematüre bebekler için 'koalisyon'

Prematüre Bebekler İçin 'koalisyon'...
05 Temmuz 2012 Perşembe 13:52

Son yıllarda sayıları artan prematüre bebekler ve ailelerinin sorunlarının çözümü için bir koalisyon oluşturuldu

 
Kısaca ''PremaTürk'' olarak adlandırılan, Prematüre Bebek Koalisyonu'nun başkanlığına Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve yenidoğan uzmanı Doç. Dr. Nurullah Okumuş getirildi.

TBMM Sağlık Komisyonu üyesi ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Türkan Dağoğlu'nun yanı sıra Sağlık ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları'ndan yetkililerin de bulunduğu koalisyon, prematüre doğumların neden olduğu sorunlara çözüm arayacak. 
 
PREMATÜRE DOĞUMUN NEDENLERİ
 
Okumuş, 37'inci gebelik haftasını tamamlamadan dünyaya gelen bebeklerin ''Prematüre'' kabul edildiğini belirterek, Türkiye'de yılda yaklaşık 150 bin prematüre bebeğin sorunlarıyla dünyaya geldiğini bildirdi.

Prematüre doğum sayılarının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yükseldiğini anlatan Doç. Dr. Okumuş'a göre sorun şu nedenlerden kaynaklanıyor:

-Çok erken (17 yaş öncesi) veya ileri yaşlarda (35 yaş sonrası) gebelikler

-İki gebelik arasındaki sürenin kısa olması

-Sık doğum

-Düşük sosyo-ekonomik düzey

-Yetersiz veya geç doğum öncesi bakım

-Obezite veya yetersiz beslenme

-Sosyal ve ailevi desteğin azalması

-Enfeksiyonlar

-Hipertansiyon

-Dengesiz beslenme

-Çevre kirliliği

-Sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı

-Diyabet

-Hareketsiz yaşam tarzı

-Genetik faktörler

-Tüp bebek uygulamalarına bağlı çoğul gebelikler

-Gereksiz sezaryenler

-Kadının iş hayatında daha çok yer alması ve stresli bir yaşama sahip olması

-Uzun çalışma saatleri ve uzun süre ayakta kalma 
 
"AİLELER BÜYÜK SORUN YAŞIYOR"
 
İleri derecede prematüre bebeklerin bile sağlık hizmetlerinin gelişmesiyle artık yaşatılabildiğini belirten Okumuş, ''Bu bebekler organ ve doku sistemleri tam gelişmeden doğdukları için yaşamları boyunca birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Büyük bölümü ömür boyu özel bakıma ihtiyaç duyuyor'' diye konuştu.

Prematüre bebeklerde mide ve bağırsak sistemi rahatsızlıkları, beslenme bozukluğu, yutma güçlüğü, kısa bağırsak sendromu, görme ve işitme kayıpları, kansızlık, ani bebek ölümü sendromu, böbrek yetmezliği, serebral palsi, zihinsel gelişme bozukluğu gibi çok sayıda sağlık sorunu ortaya çıktığına işaret eden Okumuş, bunlara ek olarak ailelerin, özellikle de annelerin büyük problemler yaşadıklarını söyledi.

Okumuş, şu bilgileri aktardı:

''Prematüre doğumlar ailelere büyük ekonomik yükler getiriyor. Ailenin çalışma performansı üzerine getirdiği olumsuz etki, belki de en büyük problemlerden biri. Prematüre bebeği olan birçok anne eski işine gecikerek dönebiliyor, çalışma saatlerini azaltmak, çocuğuna bakmak için izin almak veya istifa etmek zorunda kalabiliyor. Prematüre bebeği olan anneler işsiz kalabiliyor. Çalışmalar, prematüre bebeklerin, aile gelirinde yaklaşık yüzde 32'lik bir azalmaya neden olduğunu gösteriyor.''
Prematüre bebeklerin getirdiği sorunların boşanmaya kadar varan sorunlara yol açtığını anlatan Okumuş, bu bebeklerin ileriki yaşamlarında sosyal destek ve özel eğitime ihtiyaç duyduğunu söyledi.  
 
"BAKIM ÇOK ÖNEMLİ"
 
PremaTürk'ün öncelikle prematüre doğumların önlenmesi için çözüm arayacağını bildiren Okumuş'un dile getirdiği önerilerden bazıları şöyle:

-Doğum öncesi bakım hizmetlerinin nitelik ve niceliği artırılmalı.

-Kadınlar yüksek kaliteli doğum öncesi takip programlarına eşit oranda ve erken dönemde katılabilmeli.

-Prematürenin tedavisi yerine, önlenmesi için araştırmalar yapılmalı, yöntemler geliştirilmeli, kanunlarda düzenlemeler yapılmalı.

-Tüm vatandaşlar, özellikle de gençler üreme sağlığı ve hakları konusunda bilgilendirilmeli.

-Sağlık hizmetlerine ulaşmakta zorlanan bölgelerde yaşayan anneler, beslenme, hijyen, sigara ve alkol kullanımı, doğuma hazırlık ve yenidoğan bakımı konularında bilgilendirilmeli.

-Doğumların sağlık kuruluşlarında yapılması teşvik edilmeli.

-Riskli gebelikler 3'üncü basamak yenidoğan yoğun bakım ünitelerine sahip merkezlerde takip edilmeli.

-Tüp bebek uygulamalarında yeniden düzenlemeye gidilmeli, embriyo sayısı ikiden bire düşürülmeli.

-Prematüre bebeği olan annelerin izin sürelerinde düzenlemeye gidilmeli, bu anneler normal izin süresine ek olarak eksik gebelik haftası kadar izin kullanabilmeli.

-Hamilelerin çalışma şartları ve ortamları, kişisel ihtiyaçları ve taleplerine uygun hale getirilmeli.

-Hamileler doğum sonrası eski işine devam edebilmeli ve bunun garantisi verilmeli.

-Yüksek riskli gebelere erken doğum ve kanama riskini azaltan tıbbi uygulamalar Sağlık Bakanlığı aracılığıyla tavsiye edilip desteklenmeli, konu gerekirse genelgelerle zorunlu hale getirilmeli.

-Zihinsel ve bedensel gelişim bozukluğu olan prematüre bebeklerin eğitimlerine en erken dönemde başlanmalı.
 
  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.