Pratisyenlerin Uzaktan Eğitimle Uzman Olmasına Tepki

Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) Başkanı Prof. Dr. Okay Başak, mevcut uluslararası uygunluğu kabul edilen bir

Pratisyenlerin Uzaktan Eğitimle Uzman Olmasına Tepki
09 Ekim 2013 Çarşamba 19:48

 Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) Başkanı Prof. Dr. Okay Başak, mevcut uluslararası uygunluğu kabul edilen bir uzmanlık eğitimi yerine aile hekimlerine uzaktan eğitimle uzmanlık eğitimi imkanı ve mecburi hizmetten de muafiyet hakkı verildiği takdirde aynı uzmanlık alanı için iki farklı yasal statü ortaya çıkacağını iddia etti.

Dernek Başkanı Prof. Dr. Başak, Sağlık Bakanlığı önünde yaptığı basın açıklamasında, sözleşmeli olarak çalışan aile hekimlerine uzaktan eğitimle uzmanlık eğitimi imkanı ve mecburi hizmetten de muafiyet hakkı verileceğini belirterek, "bilim dışı" olarak nitelendirdiği uygulamanın dünyanın hiçbir yerinde örneğinin olmadığını savundu.

Aile Hekimliği Kanunu'nun, aile hekimi görev tanımı ile çalışmaya başlayan pratisyen hekimlerin aile hekimliği yapma hakkını yasal güvence altına aldığını ifade eden Başak, yasada öngörülen sertifikasyon eğitimlerini tamamlamak kaydıyla meslektaşlarının istedikleri sürece aile hekimliği yapmaya hak kazandığını hatırlattı.

Aile hekimi olarak çalışmaya devam edebilmeleri için ayrıca aile hekimliği uzmanı olmak zorunda olmadıklarını dile getiren Başak, şunları kaydetti:

"Sağlık Bakanlığı aile hekimlerini uzman olmaya zorlamaktan vazgeçmeli ve aile hekimliği yapmayı sürdürmeleri konusundaki kaygılarını giderecek net açıklamalar yapmalıdır. Mevcut uluslararası uygunluğu kabul edilen bir uzmanlık eğitimi yerine "aile hekimlerine uzaktan eğitimle uzmanlık eğitimi imkanı ve mecburi hizmetten de muafiyet hakkı verildiği" takdirde aynı uzmanlık alanı için iki farklı yasal statü ortaya çıkacaktır. Bu durum hekimler arasında bir haksızlık, eşitsizlik ve ayrımcılığa uğrama hissi yaratacaktır."

Aile hekimliği eğitimini uluslararası değerlerin dışına çıkaracak niteliksiz eğitimlere karşı olduklarını ifade eden Başak, sorunların çözümünün gerçek aile hekimliği uygulamasının önünü açmaktan geçtiğini söyledi. Başak, aile hekimliğini geliştirmenin yolunun, tüm diğer tıp uzmanlık alanlarıyla aynı statüde gerçekleştirilmekte olan mevcut uzmanlık eğitiminden geçtiğini kaydetti.

Açıklamanın ardından dernek üyeleri toplu dilekçelerini ve "2023 yılında 15.000 Aile Hekimliği Uzmanı Hedefi" projesini Sağlık Bakanlığına verdi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.