Pratisyen Hekimleri Yönetici Yapmıyorlar !

Pratisyen Hekimler İsyanda!

Pratisyen Hekimleri Yönetici Yapmıyorlar !
08 Aralık 2014 Pazartesi 13:12

 Sözleşmelerin yenilenme tarihinin yaklaşmasıyla birlikte (KHB) Genel Sekreterlikleri başta olmak üzere KHB’ler ve Kamu Hastanelerinde heyecanlı bekleyiş artarak devam ediyor. Sözleşmenin olmadığı Bakanlık taşra teşkilatlarında da (İl Sağlık Müdürlükleri ve Halk Sağlığı Müdürlükleri) heyecanlı bekleyiş var. Çünkü asaleten atama yerine süreli (yıllık) vekalet veya görevlendirmelerle yöneticilik sürdürüldüğü için yıl sonunda uzatmalar veya yeni görevlendirmeler yapılıyor. personelsaglik.com.tr Bundan dolayı da Aralık ayında yaklaşık 10 bin yöneticinin uzatması yapılacak veya yeni kişilere görev verilecek.
 
Sözleşmeli KHB yöneticilerinde yasa gereği performansa bakılması gerekirken Sağlık Bakanlığı uygulamada bu kurala göre hareket etmemekte, başka faktörler etkili olmakta… Oysa sözleşmeli yöneticilikte performansın vazgeçilmez değerlendirme olması gerektiği ifade ediliyor. Yaklaşık bir ay önce verdiğimiz ‘genel sekreterlerin uzman hekim olmasına karar verildi’ yönündeki haberimiz, sadece genel sekreterler değil tüm il yöneticilerinde büyük rahatsızlık uyandırdı. 
 
Konuyla ilgili olarak sitemize bildirimde bulanan birçok okurumuz yöneticiliğin profesyonel bir iş olduğunu, bırakın uzman hekimle sınırlamayı hekim olmasının bile gerekmediğini, uzman hekim dışı alandan birçok başarılı yönetici olduğunu ifade ediyor. 
 
En başarılı 2 ilin Genel Sekreteri Pratisyen hekim
Medigazete olarak KHB verimlilik karnelerinde en başarılı 2 ilin Kahramanmaraş ve Kocaeli olduğu bilgisine ulaştık. Her iki ilin Genel Sekreterinin pratisyen hekim kökenli tecrübeli yöneticiler olması da Bakanlık kararının anlamsızlığını gösteriyor.
İlde en yüksek sağlık yöneticisi konumunda bulunan İl Sağlık Müdürlerinin çoğunlukla pratisyen hekim olması, KHB Genel Sekreter'lerinin ise Doçent, Profesör unvanlı olmasının sisteme nasıl katkı sağlayacağı ise bir başka merak konusu! Yoksa zaman içinde pratisyen hekim İl Sağlık Müdürleri ve Halk Sağlığı Müdürleri de mi tasfiye edilecek?
 
Bakanlık Pratisyen Hekim İlişkileri Bozulmaya Devam Ediyor
Pratisyen hekimler, yıllarca uzmanların üstlenmek istemediği her işi hastanelerde biz yaptık diyorlar: Acil hekimliği, kan bankacılığı, diyaliz, yoğun bakım, alım-ihale işleri vb. Şimdi ise siz yönetici olamazsınız deniyor. Halbuki yöneticilik performansımıza bakılmalı…Kaldı ki biz de hekimiz.
Sağlık Bakanlığı son 1 yıl içinde çoğunluğu pratisyen hekim olan aile hekimleriyle ilişkilerini acil nöbetler konusunda oldukça gergin hale getirmişken yöneticilik meselesi de bu ilişkilere tuz biber ekmeye devam edecek gözüküyor… 

medigazete
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.