Piriformis Sendromu Kadınları Tehdit Ediyor

Kadınları Piriformis Sendromu tehdit ediyor. Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabili-tasyon Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, bu yaygın fiziksel rahatsızlığa karşı kadınları uyardı.

Piriformis Sendromu Kadınları Tehdit Ediyor
25 Kasım 2014 Salı 09:07

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, Piriformis Sendromu'nun belirtilerini ve tedavi yöntemlerini şöyle aktardı...

SİYATİK SİNİRE BASKI YAPAR

"Piriformis kalçamızın derininde bant şeklinde uzanan bir kastır. Piriformis Sendromu ise bu kasın çe-şitli nedenlerle siyatik sinir üzerine baskı yapmasıyla oluşan kas iskelet sistemi problemidir.

Piriformis Sendromu kadınlarda erkeklerden 6 kat daha fazla görülür. Gergin ve hassas piriformis he-men altından geçen siyatik sinire baskı yapar. Manuel terapi teknikleri yumuşak doku, kas ve eklem çevresinde dolaşımın artırılması ve gerginliklerin azaltılması prensipleri üzerine kuruludur.

MANUEL TERAPİ

Piriformis kasındaki spazmı manuel terapi ile gidermek dolaşımın yeniden sağlanmasını, kalça ve bel-deki ağrının azalmasını sağlar. Tedavi programı çevre eklemlerin mobilizasyonu, deri altındaki bağ dokusunun gevşetilmesi, germe ve kuvvetlendirme egzersizlerini de içermelidir. Haftada 2-3 kez yapı-lan manuel terapi ile 2-3 ayda bütün belirtilerden kurtulmak ve piriformis kasını en ideal duruma getir-mek mümkündür."

Bel fıtığıyla karıştırmayın

En sık görülen belirti kuyruk sokumu çevresi, kalça ve beldeki ağrıdır. Bazı durumlarda ağrı uyluğa hatta ayağa kadar inebilir. Bacak arkasında, ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, yürümede zorluk gi-bi belirtileri sebebiyle bel fıtığıyla karıştırılabilir.

İKİ ÇEŞİDİ VAR

Piriformis Sendromu'nun iki çeşidi vardır. Birincil Piriformis Sendromu, anatomik varyasyondan yani kasın ve sinirin kişiden kişiye farklılık göstermesinden kaynaklanır. Kişilerde yüzde 15 oranında görü-lür.

Kas spazma girer

İkincil Piriformis Sendromu ise makro travma, mikro travma veya bölgesel kan dolaşımının azalma-sıyla kasın spazma (kramp) girmesiyle oluşur. Sendromların yüzde 50'sinden fazlasını oluşturur.

Uzun süre oturmayın ayakta kalmayın

Piriformis kası, genellikle direkt travma, kalça çevresi cerrahileri sonunda, bel eklemindeki patoloji-lerden ya da aşırı kullanımdan dolayı spazma girer. Mikro dolaşımı yeterli olmayan kas, kas kuvveti oluşturamaz ve görevini yerine getiremez.

Bacakta şişme olabilir

Vücutta dolaşımın azaldığı bölgelere beyin tarafından dolaşımın yeniden sağlanması için sinyaller gön-derilir. Bu sinyaller ise ağrı olarak adlandırılır. Uzun süreli oturma, çökme, ayakta durmada piriformis kası gerilir, dolaşımı azalır ve ağrı olarak algılanır. Bazı durumlarda uyluk ve bacakta şişme, ileri du-rumlarda ise siyatik sinirle olan yakınlığı sebebiyle nörolojik bulgular verebilir.

 Bugün
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.