Perfüzyonist Eğitimi Hakkında Duyuru

Perfüzyonist Eğitimi hakkında duyuru

Perfüzyonist Eğitimi Hakkında Duyuru
13 Aralık 2011 Salı 11:05

26.04.2011 tarihli ve 27916 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve 6225 sayılı Bazı Kanun ve Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 9. Maddesi ile 1219 sayılı Kanuna eklenen 13 üncü Maddenin (ö) fıkrasında; "Perfüzyonist; perfüzyon alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine perfüzyon alanında yüksek lisans yapan; kalp ve/veya büyük damarlarda yapılacak müdahalelerde ilgili uzman tabipler gözetiminde kalp akciğer makinesini kullanarak beden dışı kan dolaşımını yöneten sağlık meslek mensubudur" hükmüyle perfüzyonistin tanımı yapılmıştır.

Aynı kanunun 11 inci Maddesi ile 1219 sayılı Kanuna eklenen Geçici 7 inci Maddenin ikinci bendinde; "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte kalp akciğer makinesini kullanarak beden dışı kan dolaşımı işlemini en az bir yıldan beri yürütmekte olup en az lise seviyesinde eğitimi bulunanlardan, usul ve esasları Sağlık Bakanlığınca belirlenen eğitimleri alan ve açılacak sınavlarda başarılı olanlar perfüzyonist yetkisiyle çalışabilir" hükmü yer almıştır.

Kanun gereği hali hazırda bu görevi yürütenlere perfüzyonist yetkisi verilebilmesi amacıyla, Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde eğitim verilecek, eğitimlerin bitimini takiben adaylar sınava tabi tutulacak ve sınavda başarılı olanlara perfüzyonist yetki belgesi verilecektir.

Yasal olarak kabul edilebilir mazeretleri dışında, Kanun gereği en az son bir yıldır aktif olarak bu görevi yürütenlerin başvurabilecekleri eğitim ve sınava katılmak isteyen adayların, en geç 19.12.2011 Pazartesi günü mesai bitimine kadar Müdürlüğümüze bağlantıda bulunan dilekçe ve belgelerle birlikte başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Adaylara eğitime katılacakları eğitim merkezi, sınav ve diğer usul ve esaslarla ilgili bilgiler müracaatların tamamlanmasından sonra duyurulacaktır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.