Performans Sistemindeki Adaletsizlikler Giderilmeli..

Performans ve Kalite Kongresinde konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, performans sisteminin bu haliyle yamalı bir bohça haline geldiğini söyledi.

Performans Sistemindeki Adaletsizlikler Giderilmeli..
04 Mayıs 2013 Cumartesi 14:10

Sağlık Bakanlığı tarafından Ankara Büyük Anadolu Otel'de gerçekleştirilen Performans ve Kalite Kongresi'nde "STK Perspektifinden Performansa Bakış" adıyla bir sunum yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, performans sistemi kapsamında 2003 yılından bugüne kadar ortaya konulan her yeniliğin, adaletsiz bir sistemden dolayı çalışanlar arasındaki iş barışını ve motivasyonu daha da bozduğunu söyledi. 

Performans sistemiyle sağlık hizmetlerinin sunumunda yüzde 265'lik bir sayısal artış sağlandığına dikkat çeken Memiş, istihdam konusunda ise yükselen taleple uygun bir artış yaşanmadığını, bu durumun nitelikli sağlık hizmeti sunumu sürecini zora soktuğunu kaydetti. 

Sağlık çalışanlarının Türkiye’de yaptığı işin Avrupa ülkelerindeki çalışanlara göre 3 kat fazla olduğuna dikkat çeken Genel Başkan Metin Memiş, buna karşın ülkemizdeki sağlık çalışanlarının ücret noktasında Avrupa ülkelerindeki çalışanların aldığının yarısını bile alamadığını ifade etti.

EK ÖDEMEDE YAŞANAN SORUNLARIN ÖNÜNE GEÇİLMELİDİR

Sunumunda performans sisteminin çelişkilerine değinen Memiş, performansa dayalı ek ödeme dağılımında yaşanan adaletsizlikleri gidermek adına yasal düzenlemelerin biran önce yapılması gerektiğini vurguladı.

Şu andaki sistemde değişmesi gereken pek çok madde olduğunu belirten Memiş öncelikli değişmesi gerekenleri şu şekilde sıraladı:
 Ek ödemeler gelir vergisinden muaf tutulmalıdır. 
 Yatırım, onarım ve demirbaş giderleri genel bütçeden karşılanmalıdır. 
 Dağıtılabilir döner sermaye hesabında hazine payı %15 olarak değil, uygulandığı gibi %1 olarak değerlendirilmelidir.
 Döner sermaye havuzu genişletilmelidir.
 Tüm çalışanlar için gelirinin en az %75’ini sabit aldığı ücretlerden , %25’ini değişken Döner Sermayeden karşılandığı bir sistem kurulmalıdır.
 Çalışanların tüm gelirleri emekliliğe yansıtılmalıdır. 
 Değişik hastanelerde hekimlerin elde ettiği aynı puanlara karşılık aynı tutarda ödeme yapılmalıdır. 

 Sağlık çalışanlarına mutlaka yıpranma payı verilmelidir.
Sağlık çalışanlarının olumsuz çalışma şartlarına karşın fedakarca görevlerini yerine getirdiğini kaydeden Genel Başkan Metin Memiş, buna karşın hasta ve hasta yakınları tarafından çalışanlara yönelik uygulanan şiddetin maalesef önüne geçilemediğini söyledi.

Sağlık-Sen olarak çalışanlarımıza yönelik gerçekleştirilen saldırılar ile ilgili kamuoyunda bir farkındalık oluşturma hedefiyle “Bedel Ödeyenler” ismiyle bir film hazırladıklarını da ifade eden Genel Başkan Memiş, filmin gösterimin 13 Mayıs’ta yapılacağını sözlerine ekledi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.