Pdc Fazlası Personelin Başka İllere Tayini Danıştaylık

Türk Sağlık-Sen Atama ve Nakil Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle PDC (Personel Dağılım Cetveli ) fazlası personelin başka illere naklini öngören düzenlenenin iptali için Danıştay’a dava açtı.

Pdc Fazlası Personelin Başka İllere Tayini Danıştaylık
27 Ocak 2012 Cuma 11:30

Açılan dava’da Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile “Personel dağılım cetvelinde (PDC)  belirlenen sayının üzerinde personel çalışan hizmet birimlerinde görev yapan personel, unvan ve branşında ilde boşluk bulunmaması halinde Bakanlıkça 16’ncı maddedeki usul ve esaslar çerçevesinde başka illere atanabilir.” Hükmünün eklendiği kaydedildi.
   
Söz konusu düzenlemenin Anılan hüküm hukuka ve yasalara aykırı olduğunun vurgulandığı dilekçede Anayasa’nın 2. Maddesindeki hukuk devleti ilkesine, şeffaf idare ilkesine, sosyal devlet ilkesine, Anayasa’nın 41. Maddesindeki aile birliğinin korunması ilkesine aykırı olduğu ifade edildi.

Aile Bütünlüğü Yok Sayılıyor

Dava dilekçesinde söz konusu düzenleme ile aile bütünlüğü kriterinin yok sayıldığı, sağlık, eğitim gibi mezkur yönetmeliğin özel durumları düzenleyen hükümlerinde kriter alınarak atama yapılmasının göz ardı edildiği kaydedildi.

Dilekçede PDC fazlası personelin sadece valilik tarafından il içinde atamalarının yapılmasına izin verilirken söz konusu düzenleme ile bu hakkın bakanlıkça il dışına da yapılmasının sağlanmasının idareye çok geniş bir takdir hakkı kazandırdığına dikkat çekildi. Söz konusu nedenlerden dolayı düzenlemenin iptal edilmesi talep edildi.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.