Paranın Ne Önemi Var, Mühim Olan Sağlık...

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yaptığı araştırma vatandaşlar için en büyük mutluluk kaynağının sanılanın aksine iş yada para değil, sağlık olduğunu ortaya koydu.

Paranın Ne Önemi Var, Mühim Olan Sağlık...
27 Şubat 2013 Çarşamba 12:28

TÜİK verilerinden derlenen bilgilere göre, vatandaşların genel olarak kamu hizmetlerinden memnuniyet durumu incelendiğinde, en çok asayiş hizmetlerinden memnun olduğu görüldü. Bireylerin yüzde 79,4'ü asayiş hizmetlerinden memnun olduklarını ifade ederken, yüzde 11,8'i orta düzeyde memnun olduğunu, yüzde 8,8'i ise memnun olmadıklarını belirtti.

En fazla memnuniyet duyulan kamu hizmetlerinde asayiş hizmetlerini yüzde 74,8 ile sağlık, yüzde 72,2 ile ulaştırma, yüzde 64,6 ile eğitim hizmetleri, yüzde 63,4 ile Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri izledi.

Vatandaşların kamu hizmetlerinden en düşük memnuniyetleri ise yüzde 44,7 ile adli hizmetlerde görüldü.

-Eğlence ve tatil harcamaları arttı-

Son bir yıldaki ekonomik gelişmelerin bireyler üzerindeki etkisine bakıldığında ise vatandaşların yüzde 15,8'inin gelirinin arttığı görüldü. 2012'de vatandaşların yüzde 24'ü borçlarını öderken, yüzde 8,8'i işe girdi, yüzde 6,8'i araba, yüzde 2,6'sı ev, arsa yada yazlık aldı, yüzde 1,2'si ise yeni bir iş yeri açtı.

Aynı dönemde tasarruflarında azalma olanların oranı 2011 yılına göre 2012'de, yüzde 26'dan yüzde 24,7'ye geriledi. Söz konusu dönemde eğlence veya tatil masraflarını kısanların oranı da yüzde 24'den yüzde 21,4'e düştü.

-Her işin başı sağlık-

Söz konusu verilere göre, vatandaşlar için en büyük mutluluk kaynağı sanılanın aksine iş yada para olmazken, vatandaşların yüzde 70,8'i mutluluk kaynağı olarak sağlığı gördü.

Bireylerin yüzde 13,8'i mutluluk için sevgiyi belirtirken, yüzde 6,7'si başarıyı, yüzde 5,1'i parayı, yüzde 3,1'i işi mutluluk kaynağı olarak gördü.

2011 yılına göre sevgi, iş ve para mutluluk kaynakları arasında oransal olarak yükselirken, sağlık ve başarını oranı ise düştü.

Öte yandan TÜİK Yaşam Memnuniyeti Araştırması'na göre, 2011 yılında mutlu olduğunu beyan edenlerin oranı yüzde 62,1 iken 2012 yılanda yüzde 61'e gerilemişti.TRT HABER

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.