Özürlülük Ve Özürlülere Yönelik Sağlık Hizmetlerinin Geliştirilmesi Eylem Planı Çalıştayı...

Özürlülük Ve Özürlülere Yönelik Sağlık Hizmetlerinin Geliştirilmesi Eylem Planı Çalıştayı

Özürlülük Ve Özürlülere Yönelik Sağlık Hizmetlerinin Geliştirilmesi Eylem Planı Çalıştayı...
04 Şubat 2013 Pazartesi 22:11

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i (bir milyardan fazla kişi) çeşitli özürlülük durumuna sahiptir. Nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış nedeni ile özürlü sayısı da artmaktadır. Yapılan araştırmalarda ülkemizde ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ile zihinsel özürlülerin oranı %2.5 iken süreğen hastalığı olanların oranı %9.70 bulunmuştur.

IMG 8298Sağlık Bakanlığı olarak amacımız; engelliliğin önlenmesi ve engellilere sunulmakta olan sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için etkin bir koordinasyon, aktif işbirliği ve eylem planı ile konularda ayrıntıların netleştirilmesidir. Bu bağlamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere diğer paydaş kurumlarla erişebilirlik, özürlü sağlık kurulu raporu çalışmaları ile eylem planı ön hazırlık toplantıları yapılmış olup engellilere sunulan sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar sürdürülmektedir. Bu kapsamda, Bakanlığımız yetkilileri, ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, il sağlık ve halk sağlığı müdürlüklerinden temsilcilerin katılımıyla 23-24 Ocak 2013 tarihlerinde Ankara’da “Özürlülük ve Özürlülere Yönelik Sağlık Hizmetlerinin Geliştirilmesi Eylem Planı Çalıştayı” düzenlenmiştir.

Çalıştayın açılışında Türkiye Halk Sağlığı Kurumu yetkilileri tarafından engellilere yönelik sağlık hizmetlerinin geliştirilmesinin ve paydaş kurumlarla çalışılmasının önemi vurgulanmış olup Sağlık Bakanlığının çalıştaydan beklentileri dile getirilmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından mevcut sorunlar ve DSÖ Türkiye Temsilcisi tarafından Dünya’daki engelli istatistikleri ile ilgili bilgi verilmiştir.IMG 8335

Grup çalışmalarında mevcut sistemin sorunları belirlenmiş, çözüm önerileri geliştirilmiştir. Sorunlardan yola çıkılarak hedef ve stratejiler geliştirilmiştir.

Her çalışma grubu öncelikli sorunları ve çözüm önerilerini içeren sunum yapmış ve tüm grupta tartışılması sağlanmıştır. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.