Özelde Diş Tedavisi Yaptırabilmesi İçin Hangi Yol İzlenmelidir?...

Özelde diş tedavisi yaptırabilmesi için hangi yol izlenmelidir?

Özelde Diş Tedavisi Yaptırabilmesi İçin Hangi Yol İzlenmelidir?...
16 Kasım 2012 Cuma 14:18

Sosyal Güvenlik Kurumu 09 Kasım 2012 tarihli resmi gazetede yayımlanan SosyalGüvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğde değişikliğe giderek özel sağlık hizmeti sunucularında da diş tedavisi yaptırabilmesine yönelik düzenleme yaptı.

Bu işin bütçeye maliyeti konusunda kimseden ses çıkmadı. Ama bir yerlerden patlak vereceğini tahmin etmek için kahin olmaya da gerek yoktur diye düşünüyoruz. Öğretmene maaş artışı denilince hemen Yunanistan örneği veriliyor ama bu işin sonun nereye varacağı konusunda ise kimseden tık çıkmadı. Bu işin Maliye Bakanına rağmen yapıldığını düşünüyoruz. Yoksa bütçenin bu durumda olduğu bilinerek böyle bir şeye müsaade edilmezdi.

Aslında 2010 yılı öncesindeki Sağlık Uygulama Tebliğinde bu yeni düzenlemeye paralel hükümler vardı. Bu düzenlemelere benzer bir düzenleme yapılmıştır.

Önceki düzenlemelerde sevkin belirli gerekçeler ile yapılması ( örneğin 90 gün içinde yapılamadığı için özele sevk edilmesi) zorunlu iken yeni düzenlemede herhangi bir gerekçe sınırlaması getirilmemiştir.

Özelde diş tedavisi yaptırabilmesi için hangi yol izlenmelidir?

Öncelikle hastaların, müracaat ettikleri Sağlık Bakanlığına bağlı ağız ve diş sağlığı merkezleri (ADSM), ağız ve diş sağlığı hastaneleri, ağız ve diş sağlığıeğitim ve araştırma hastaneleri tarafından sevk edilmiş olmaları gerekir. Alınan sevk belgesi ile tedavilerini sadece özel sağlık hizmeti sunucuları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık hizmeti sunucularının diş ünitelerinde yaptırmak zorundadırlar.

Sevkin Tebliğ ekinde yayımlanan “Diş Tedavileri Sevk Formu” ile yapılmış olması ve sevk tarihinden itibaren 10 işgünü içerisinde tedaviye başlanılması gerekmektedir. Tedavi bitiminde ise sevk belgesinde belirtilen tedavinin yapıldığına dair diş ünitesi bulunan protokollü resmi sağlık hizmeti sunucusunda görevli diş hekimi tarafından onay işleminin yapılması gerekecektir.

Mauyenehanesi olan diş hekimlerine sevk ile gidilemeyecek.

Sağlık Uygulama Tebliğinin 2 nci maddesinde sağlık hizmeti sunucuları tanımlanarak basamak sınıfları da belirlenmiştir. Buna göre özel sağlık hizmeti sunucuları olarak “Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik” kapsamında açılan özel poliklinikler, “Ağız ve Diş SağlığıHizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik” kapsamında açılan ağız ve diş sağlığı hizmeti veren özel sağlık kuruluşları ile “Özel Hastaneler Yönetmeliği” ne göre ruhsat almış hastaneler, “Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik” kapsamında açılan tıp merkezleri ile “Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik” in geçici ikinci maddesine göre faaliyetlerine devam eden tıp merkezleri ve dal merkezleri özel sağlık hizmeti sunucuları olarak tanımlanmıştır.

Sağlık hizmeti sunucularının tanım ve basamakları incelendiğinde özel muayenehanesi bulunan diş hekimleri bu tanımın kapsamında bulunamamaktadır. Bu nedenle özelde diş tedavisi yaptırırken buna dikkat edilmesi gerekir. Diş tedavilerini özel muayenehanede yaptırırsa Kurum ilgililere geri ödeme yapmayacaktır. Özel sağlıkhizmeti sunucuları arasında mauyenehaneler yer almamaktadır.

Kurum, sözleşme imzaladığı özel sağlık hizmeti sunucularının diş tedavi ünitelerini sözleşme kapsamı dışında tutmuş ve bu branştan hizmet alımı yapmamıştı. Bu branş yine sözleşme dışı olmakla birlikte sevkle gidilmek kaydıyla buralarda yapılacak diş tedavileri ilgililer tarafından karşılanmış olması halinde yine SUT ekinde yer alan EK-7/B de yer alan usul ve esaslar dahilinde kendilerine ödeme yapılacaktır.
Unutmayalım ki sağlıklı bir yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar.

Daha önce "Özelde diş tedavisinin maliyeti: Yıllık 8 milyar TL" başlıklı haberde Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının kendi hazırladığı rapora göre özelde diş tedavisinin maliyeti ortaya konulmuştu. İnşallah bu iş bütçe açığını patlatmaz. Gerçi kimin umurunda. 


sgkrehberi.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.