Özelde De Çalışan Doktor Ek Ödeme Alamayacak

Özelde de çalışan doktor ek ödeme alamayacak

Özelde De Çalışan Doktor Ek Ödeme Alamayacak
10 Kasım 2015 Salı 09:01

Mesai sonrasında özel sektörde çalışan hekimler döner sermayeden yararlanamayacak. Başhekimlerden, mart ayı döner sermayelerin hesaplanabilmesi için hangi doktorların özelde çalıştığı soruldu
Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık kurumlarında çalışan ve mesai saatleri dışında özel sektörde de hasta bakan doktorlar, döner sermayeden yararlanamayacak.
25 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayınlanan 6111 sayılı kanun değişikliğiyle sağlık kurumlarında çalışan hekimlerin özelde de çalışması durumunda ek ödeme alamayacakları belirtildi. Kanunun uygulanması amacıyla, mesai saatleri dışında özel sektörde çalışan hekimlerin, bunu başhekimliklere bildirmesi istendi.
Uygulama hekimlerin tepkisine neden olurken, bir yandan da soru işaretleri uyandırdı. Çünkü; Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından açılan davada Danıştay, Tam Gün Yasası'nın hekimlerin özel sektörde çalışmasını da engelleyen bazı maddelerin yürütmesini durdurmuştu. Fakat daha sonra Sağlık Bakanlığı'nın başvurusuyla yine Danıştay, bu sefer de yürütmeyi durdurma kararını kaldırmıştı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı, 81 ilin valiliklerine yazı gönderip, Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlarda çalışan hekimlerin mesai sonrasında çalışamayacağını bildirmiş, gereğinin yapılmasını  istemişti. TTB 2. Başkanı Prof. özdemir Aktan, bir karambolün ortasında olduklarını dile getirerek, "Seçim öncesi olduğu için Bakanlık, çok fazla patırtı çıkarmak istemedi. Bu nedenle valiliklere yazı göndermelerine rağmen uygulaması çok fazla olmadı. Yani isteyen hekimler hâlâ mesai sonrasında özel sektörde çalışmayı sürdürüyor" dedi.
'Kömür yardımı parası yatırdılar!'
Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TTB 2. Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, hoca farkının kaldırılmasıyla döner sermaye gelirleri yüzde 15 düşen hekimlerin, bu aydan itibaren nedeni bilinmeyen bir şekilde döner sermayeden aldıkları ek gelirlerin arttığını söyledi. Hesaplarını kontrol eden öğretim üyelerinin şaşırdığını anlatan Aktan, sözlerine şöyle devam etti: "Biz bunun nedenini seçimin yaklaşmasına bağlıyoruz. Çünkü performanslarında önceki aya göre büyük bir artış olmayan öğretim üyeleri, döner sermayeden iki kat daha fazla para aldı. Hatta yatırılan bu paralar, hekimler arasında 'Bana kömür yardımı parası yatırmışlar' şeklinde esprilere de neden oldu.
ebru erdoğan
akşam 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.