Özel Hastanelerde Fark Ücreti Artıyor..

Özel sağlık kurumlarının daha fazla ilave ücret alabilmesi için yasal düzenleme yapılıyor

Özel Hastanelerde Fark Ücreti Artıyor..
24 Nisan 2013 Çarşamba 21:52


24 Nisan 2013 tarihinde Meclise sevk edilen "Sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası hakkında kanun tasarısı"nın 4. maddesine göre özel hastanelerin alabileceği fark ücreti arttırılmaktadır.

5510 sayılı Kanunda, özel hastanlerin fark ücreti alabilmesi için yer alan yasal hüküm şu şekildedir:

"Kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki vakıf üniversiteleri dahil sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularınca, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen sağlık hizmetleri bedeline ek olarak, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerden sağlık hizmeti sunucularının giderleri ve ürettikleri sağlık hizmetlerinin maliyetleri, yapılan sübvansiyonlar gibi kriterler dikkate alınarak bu bedellerin bir katına kadar alınabilecek ilave ücretin tavanını belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkilidir. Bu tavan dahilinde alınabilecek ilave ücret oranları Kurumca belirlenir. Ancak (...)(*4*) 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (c) bendinin (4), (6) ve (8) numaralı alt bentleri kapsamında sayılanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerden ilave ücret alınamaz. Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen eşdeğer ilaçların, azami fiyatı ile kişinin talep ettiği eşdeğer ilacın fiyatı arasında oluşacak fark ve optik için tavan uygulanmaz ve bu fıkra kapsamında değerlendirilmez."

24 Nisanda Meclise sevk edilen tasarıda, yukarıda altı çizili olarak gösterilen "bir" ifadesi "iki" ile değiştirilmektedir.

Bu ise ilave ücretin tavanını belirlemeye yetkili Bakanlar Kurulunun daha yüksek bir ücret belirlemesine imkan sağlayacaktır.

memurlar.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.