(özel Haber) İsraf Edilen İlaç Doğayı Da Zehirliyor

9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacılar Odası Başkanı Yücel Yenilmez, evlerde miadı dolduğu için çöpe a

(özel Haber) İsraf Edilen İlaç Doğayı Da Zehirliyor
9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacılar Odası Başkanı Yücel Yenilmez, evlerde miadı dolduğu için çöpe atılan yaklaşık olarak 1,5 milyar lira değerinde ilacın, israfın yanı sıra doğayı da zehirlediğini belirtti.
Türkiye’de önüne geçilemeyen maddi kayıpların başında ilaç israfı geliyor. Milli gelir kaybına neden olan ilaç tüketimi konusunda ise vatandaşların halen bilinçsiz. Evlerde bulunan miadı geçen ilaçları tuvalet, lavabo veya çöpe atan vatandaşlar aynı zamanda kendilerinin yanı sıra doğayı da zehirliyor.
İlaç israfı ve kullanımı hakkında konuşan Yücel Yenilmez, Türkiye’nin yıllık 15 milyar lira civarında ilaç harcamasının olduğunu, evlerde kullanılmayan ilacın oranının yüzde 10 olarak düşünüldüğünde bile milli gelire yaklaşık 1,5 milyar lira değerinde zararının olduğunu söyledi.


“İLACA ÖDENEN HER PARA MİLLİ SERVETİMİZDEN GİDİYOR”
Vatandaşların bu konuda bilinçlendirilmesinin milli gelire büyük bir katkı sağlanabileceğini ifade eden Yenilmez, “Türkiye ilaç israfı büyük boyutlarda. Ne yazık ki Türkiye’de komşunun, eşin, dostun tavsiyesi ile ilaç kullanma alışkanlığı var. Hem bundan kaynaklı, hem de vatandaş doktora gidip ilaç aldıktan sonra tedavisi için 5 gün kullanılması gerekirken iyileştim diyerek 2 gün kullanıyor. Üç gün sonra yeniden kötüleşince başka ilaca geçiyor, sonuna kadar kullanılmıyor. Türkiye’deki ilaç israf oranı yüzde 15-20’ler civarındadır. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacılar Birliği ortak olarak ‘Akılcı ilaç kullanımı’ isimli bir proje yürütmeye çalışıyor. Biz de yakında bu vatandaşlarımıza bu konuyla ilgili daha da yakından bilgi vereceğiz. Özellikle antibiyotiklerde çok fazla ilaç kullanıldığından vücudun direnci artıyor. O saatten sonra o ilaçlar hastalıkları tedavi etmekten çok uzak kalıyor. Bilimsel olarak baktığımız da bu böyle. Bir de ülke ekonomisinden baktığımızda fuzuli kullanmanın çok büyük problemleri var. Çünkü ilaçların hepsi yurt dışı kaynaklı. Ödediğimiz her ilaç için aslında yurt dışına milli servetimiz gidiyor. Eğer vatandaşları uyarmayı ve bilinçlendirmeyi becerebilirsek, hem vatandaşa hem de devlete ciddi katkı sağlayabiliriz diye düşünüyorum” diye konuştu.
“VATANDAŞLAR BİLİNÇLENİRSE İLAÇ İSRAFININ ÖNÜNE GEÇİLEBİLİNİR”
Vatandaşl

Haberin devamı için TIKLAYINIZYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması