(özel Haber) Hamilelikte Diş Eti Hastalıkları Erken Doğuma Yol Açıyor

Diyarbakır Özel Veni Vidi Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hak

(özel Haber) Hamilelikte Diş Eti Hastalıkları Erken Doğuma Yol Açıyor
Diyarbakır Özel Veni Vidi Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Coksüer, hamilelikte diş eti rahatsızlıklarının erken doğuma ve buna bağlı olarak bebek ölümlerine neden olabileceğini belirtti.
Hamilelik döneminde diş ve ağız bakımının çok önemli olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Çoksüer, hamilelikte yaşanan hormon değişikliklerinin diş eti iltihaplarını tetikleyebileceğini ve özellikle diş ve diş eti problemlerinin tedavi edilmemesi halinde hamilelerde erken doğum riskinin artırabileceğini ve buna bağlı olarak bebek ölümlerinin artabileceğinin uyarısında bulundu. Hamilelik döneminde diş fırçalama, ağız çalkalama, diş ipi kullanımı gibi önlemlerle diş çürükleri önlenebileceğini belirten Doç. Dr. Çoksüer, bununla birlikte hamilelikte ağız ve diş sağlığı açısından ciddiye alınması gereken asıl sorunlar diş eti iltihabı kaynaklı olduğunu dile getirdi. İltihap tedavi edilmezse erken doğum riskinin artabileceğinin uyarısında bulunan Doç. Dr. Çoksüer, "Diş eti hastalıkları ya da diş çürükleri beraberinde erken doğum ve düşük oluşumu risklerini getirdiğinden, mevcut hastalıkların gebelik öncesi tedavisi hem anne hem de bebek sağlığını koruyacaktır" dedi. Hamilelikte östrojen hormonu artışına bağlı olarak dişlerde hassasiyet, diş eti kanamaları, diş eti büyümeleriyle karşılaşabileceğini aktaran Doç. Dr. Çoksüer, bu durum dişlerin yeterli fırçalanamaması ve mevcut diş taşlarına bağlı olarak giderek artacağını ve en önemli nokta, kanama nedeniyle dişlerin fırçalamasının ihmal edilmemesi gerektiğini bildirdi.


"ERKEN DOĞUMA BAĞLI ÇOCUK ÖLÜMLERİ İKİNCİ SIRADA"
Erken doğuma bağlı çocuk ölümlerinin ikinci sırada olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Çoksüer, bunun nedenleri arasında, vücutta var olan iltihabi bir durumun tetikleyici olduğunu aktardı. Doç. Dr. Çoksüer, "Ülkemizde ağız sağlığının ihmal edildiğini, eğer böyle bir riski varsa; bu kadınlarda erken ve düşük ağırlıklı doğum riskinin 2-3 kat artırıyor" diye konuştu. Hamileliğin ağız sağlığını etkilemesi konusu da de

Haberin devamı için TIKLAYINIZYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması