Otizmli Dahi Olsa Bir İnsan Ateist Doğamaz..

Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Usta, otistik çocukların ateist olduğu iddiasına cevap verdi. Usta, otizmli dahi olsa bir insan ateist doğamaz dedi.

Otizmli Dahi Olsa Bir İnsan Ateist Doğamaz..
23 Nisan 2013 Salı 21:00

Usta, yazılı açıklamasında, Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Fehmi Kaya'nın, "otistik çocukların ateist olduğu" yönündekiaçıklamasından büyük üzüntü duyduklarını belirtti.
Otizmli bireylerin din, tanrı, inanç, ibadet gibi soyut kavramları anlamlandırmada güçlük yaşadığını vurgulayan Usta, şunları kaydetti:
"Söz konusu iddianın muhtemel dayanakları, Boston Üniversitesi'nden Catherine Caldwell-Harris ve arkadaşlarının bir kongrede sunduğu bildiri ve bunun arkasından Ara Norenzayan ve Will Gervais'in yayınladığı makalelerdir. Otizmle tanrı inancı arasındaki ilişkiyi inceleyen ve önemli bulgular içeren 2011 ve 2012 tarihli bu çalışmalar, öncelikle belirtmeliyiz ki konu hakkındaki ilk çalışmalardır ve bulgular üzerinde henüz bilim çevrelerinde yeterli düzeyde tartışma yapılmamıştır. Hipotezin bilimsel anlamda değer kazanması için kuşkusuz daha fazla çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır."
Söz konusu araştırmaların çoğunun "asperger sendromlular" ve zeka düzeyi yüksek otistik bireyler üzerinde yapıldığını anımsatan Usta, "Dolayısıyla örneklem otizm spektrumunun küçük bir bölümü üzerine kurulmuş, sonuçlar buradan elde edilmiştir. Kendi içinde farklılık gösteren tüm otizm engellilere bu sonuçların genelleştirilmesi doğru ve mantıklı değil" ifadelerini kullandı.
'OTİZMLİ DAHİ OLSA BİR İNSAN ATEİST DOĞAMAZ'
Soyut olanı tam anlamıyla algılayamama, empati kurmakta zorlanma ve muhatabın düşüncesini yeterince anlayamama gibi durumların otistiklerin belirgin özellikleri arasında yer aldığına dikkati çeken Usta, şu bilgileri verdi:
"Bu araştırmadaki hipotez ve tespitler bir süredir özellikle Batılı medyada popüler tarzda gündeme gelmiş ve magazinleştirilmiştir. Örneğin, 'ateizmin aslında zihinsel yetersizliğin bir sonucu olduğu' şeklindeki spekülasyonlar söz konusu popüler iddiaların bir parçasıdır. Oysa bu çalışmalar ne bu sonuca ulaşmaktadır ne de sosyolog Fehmi Kaya'nın dediği gibi 'otistiklerin ateist doğduğu' neticesine varmaktadır. Anlaşılıyor ki sayın Kaya, bu iddialarını sadece medyadaki magazinsel haberlere dayanarak yapmıştır. Her şeyden önce Fehmi Kaya bir sosyoloji uzmanı olarak bilmeliydi ki ateizm, tanrı ve diğer metafizik inançları reddetme yönündeki bilinçli bir tercihtir. Dolayısıyla otizmli dahi olsa bir insan ateist doğamaz."
İnternet Teknolojisi Online Özel Haber Servisi > Haberin devamı için TIKLAYINIZ.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.