Ortopedik Ameliyatlarda Çalışanlar Radyasyona Maruz Kalıyor‏

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Ortopedik operasyona alınan ve genel anestezi verilen hastalara intraoperatif dönemde cerrahi ekip tarafından çektirilen grafilerden herhangi bir koruyucu önlem alınamadığı için, anestezi ekibi ve Ameliyat ekibinin direkt olarak X ışınlarına maruz kalmakta olduklarını belirtti.

Ortopedik Ameliyatlarda Çalışanlar Radyasyona Maruz Kalıyor‏
25 Haziran 2012 Pazartesi 13:13

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Ortopedik operasyona alınan ve genel anestezi verilen hastalara intraoperatif dönemde cerrahi ekip tarafından çektirilen grafilerden herhangi bir koruyucu önlem alınamadığı için, anestezi ekibi ve Ameliyat ekibinin direkt olarak X ışınlarına maruz kalmakta olduklarını belirtti. 

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Sağlık Çalışanları hastaları tedavi ederken kendi sağlıklarını riske ediyor dedi. 

Ortopedi ameliyatlarında ameliyat ekibinin tümü açıktan radyasyon almakta diyen Erözgün, dünyada yaşayan herkes hayatın bir parçası olarak kozmik ışınlardan, yerküreden, vücutta mevcut doğal radyoaktif maddelerden ve ilave olarak da yapay kaynaklardan radyasyona maruz kalmaktadır. Ancak öyle bir meslek var ki hastasını tedavi ederken anlık olarak çektirdikleri röntgen grafileri ile sürekli ve korumasız olarak radyasyon almaktadır. Bir ortopedi ameliyatında hastaya monte ettiği ortopedik cerrahi malzemelere çivi çakarken sürekli olarak çekilen röntgen grafileri ile radyasyon almakta olduklarını belirtti.   

Radyasyon dozimetrisi kullanılarak aldıkları radyasyon miktarı bile tespit edilmeyen bu konudaki tüm risklere karşı korumasız ve tedbirsiz olarak ameliyat yapmak zorunda olan bu meslek grubunun meslek risklerine karşı acilen tedbir alınması gerekmektedir diyen, Erözgün, her hastane yönetimi, sağlık personelinin sağlığından sorumludur. Hasta bakımı sırasında riskle karşı karşıya kalan personelin kaldığı riskleri azaltmak için her türlü önlemi almakla yükümlüdür. Ancak hastane yönetimleri tarafından gerekli hassasiyet gösterilmiyor ve çalışanlar ciddi risklerle karşı karşıya kalarak görev yapıyorlar dedi. 

Radyoloji üniteleri gibi ameliyathanelerde gerekli tedbirlerin alınamadığını açıklayan Erözgün, radyasyon hasarının meydana gelmeyeceği bir sınır dozun olmaması ve korunmaya radyologlar kadar dikkat edilmemesi, ayrıca anestetik atık gaz, enfeksiyon, stres, madde ve ilaç bağımlılığı, gürültü kirliliği gibi diğer mesleki risklere eklenmesi nedeniyle yaşamın ilerleyen yıllarında sağlık sorunlarına yol açmaması için, düşük doz radyasyon tehlikesinin daha ciddiye alınması ve tavsiye edilen korunma tedbirlerine uyulmasının mutlak gerekli olduğunu bu konularda hastane yönetimlerinin acil tedbir almaları gerektiğini belirtti. 

Sağlık çalışanlarını etkileyen riskleri sıralayan Erözgün, 

“İşsiz kalma durumu ya da korkusunun yaratılmasının sonucunda gelecekten ümitsizlik ve beklentisizlik duygusunun giderek hâkim olması,” 

“Yemek, güvenlik, temizlik gibi bazı hizmetlerin özel şirketlere devredilmesinin sonucunda, düşük ücretli, bilinçsiz ve önemli meslek risklerine karşı korunmasız sağlık çalışanlarının sayısının artması,” 

Tıbbi malzemede maliyeti düşürmek amacıyla hareket ederken kimi meslek risklerini

artırma,”

“Toplum sağlığı yerine bireysel sağlığın ön plana alınması ile bireyci düşüncenin pekiştirilmesi,” Sağlık çalışanları günlük çalışma ortamında hastalardan bulaşabilecek birçok infeksiyon hastalığı açısından risk altında bırakmıştır dedi. 

Erözgün, son elli senedir hastanelerde radyoaktif materyalin kullanılma oranı artmıştır. Bunların kullanımı, radyoaktif atıkların toplanması, saklanması ve uzaklaştırılmasıyla ilgili tüm kurallara uyulmalı, hiç bir nedenle bu kuralların ihmal edilmesine yol açabilecek ihmale imkan vermemelidir. Bunu sağlamak üzere hastanenin etkin bir radyoaktif madde izleme sistemi olmalı, değişik aşamalarda kontrolü ve ihmalleri belirleyecek denetim mekanizmaları bulunması gerektiğini vurguladı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.