Ortak Hastane Modeli'nde İhale Teminatı Düşürüldü...

Ortak hastane modeli'nde ihale teminatı düşürüldü

Ortak Hastane Modeli'nde İhale Teminatı Düşürüldü...
22 Ocak 2013 Salı 15:48

Hastanelerde 'Kamu-Özel Ortaklığı Modeli' yasa tasarısında yapılan değişiklikle teminat oranları yüklenici lehine yeniden düzenlendi.

 
Şehir hastanelerinin hayata geçirilmesinde uygulanacak 'KamuÖzel Ortaklığı Modeli'ne ilişkin yasa tasarısında alt komisyonda yapılan değişiklikle teminat oranları yüklenici lehine yeniden düzenlenerek kesin teminat oranı yüzde 6'dan yüzde 3'e indirildi. Sağlık Bakanlığının 44 bin 635 yeni yatak projesinde uygulayacağı Kamu Özel Ortaklığı Modeline İlişkin yasa tasarısının alt komisyon çalışmaları tamamlandı.

Bugün Meclis Plan Bütçe Komisyonunda ele alınacak olan tasarıda alt komisyonda bazı değişikliklere gidildi. Tasarının ihale ilke ve usullerini düzenleyen 3.maddesinin 12. fıkrasında yapılan değişikliğe göre, ihalelerde toplam sabit yatırım tutarı veya teklif bedelinin en az yüzde 3'ü tutarında geçici teminat, yüzde 3'ü oranında kesin teminat alınacak. Sabit yatırımın tamamlanmasından sonra işletme döneminde ise teminat oranı yüzde 1.5 olarak uygulanacak.

Tasarıda kesin teminat oranı yüzde 6 olarak belirlenmişti. Alt komisyonda, uzun dönem devam etmekte olan sözleşme ilişkileri ve idare tarafından alınan teminatların yüklenici için maliyet oluşturduğu, bu maliyetin de idareye yansıtılması nedeniyle sabit yatınm tutannın yüzde 6'dan yüzde 3'e düşürüldüğü belirtildi. Kamu özel ortaklığı modeli ile Kayseri, Ankara-Etlik, Ankara-Bilkent, Elazığ, İstanbul- İkitelli ile Yozgat'ta yapılacak 13 bin yatak kapasiteli 6 şehir hastanesinin ihalesi sonuçlandırıldı.

11 bin 895 yataklı 8 şehir hastanesinin pazarlık süreci devam ediyor. 2 bin 970 yatak kapasiteli İsparta, Kocaeli ve Eskişehir'de yapılacak üç şehir hastanesi ise ihale sürecinde bulunuyor. 7 bin 815 yatak kapasiteli 9 şehir hastanesi projesi Yüksek Planlama Kurulu'nun onayına sunuldu.

Dünya
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.