Organ Nakli Artık Oy Çokluğuyla Yapılacak

Organ nakli merkezlerini daha yakından izleyecek olan Sağlık Bakanlığı, nakillerin tek hekim yerine konsey kararıyla yapılması kararı aldı.

Organ Nakli Artık Oy Çokluğuyla Yapılacak
Organ nakli merkezlerini daha yakından izleyecek olan Sağlık Bakanlığı, nakillerin tek hekim yerine konsey kararıyla yapılması kararı aldı.Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı Organ Nakli Merkezleri Yönergesi ile kalp, karaciğer, akciğer, böbrek ve pankreas nakilleriyle ilgili yeni uygulamalar getirildi. Merkezlerde her nakil türü için ayrı ekipler oluşturulacak. Sağlık Bakanlığı’nın düzenlemesine göre, organ nakline artık tek hekim yerine konsey karar verecek.

Her merkezin bulunduğu hastanede, nakil türüne göre ilgili branşlardan teşekkül etmek üzere bir nakil konseyi kurulacak. Konsey, hastanın operasyona uygun olup olmadığını, alıcı ve vericinin onayının usulüne uygun alınıp alınmadığını ve operasyonun tıbbi, sosyal ve etik açıdan uygun olup olmadığını değerlendirecek. Konsey kararları en az 4’te 3 çoğunlukla alınacak. Yalnızca konseyin uygun bulduğu vakalara nakil yapılacak. Her yıl belirli bir sayının altında nakil yapan merkezler ise önce uyarılacak, sonra kapatılacak.
star YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması