On Yılda 2 Bin 134 Yeni Sağlık Tesisi Hizmete Girdi..

Sağlık Bakanlığınca açıklanan 2012 Faaliyet Raporuna göre, son 10 yılda 611i müstakil hastane ve yeni hastane binası olmak üzere 2 bin 134 yeni sağlık tesisi hizmete sunarken, aynı dönemde, hizmet alımıyla birlikte kamu sağlık tesislerinde çalışan personel sayısı net olarak 229 bin kişi artarak 485 bin kişiye ulaştı.

On Yılda 2 Bin 134 Yeni Sağlık Tesisi Hizmete Girdi..
10 Haziran 2013 Pazartesi 09:19

 Sağlık Bakanlığı 2012 Faaliyet Raporu'nda, son 10 yılda 611'i müstakil hastane ve yeni hastane binası olmak üzere 2 bin 134 yeni sağlık tesisinin hizmete sunulduğunu bildirdi. Aynı dönemde, hizmet alımıyla birlikte kamu sağlık tesislerinde çalışan personel sayısı da net olarak 229 bin kişi artarak 485 bin kişiye ulaştı.
Raporda, Sağlık Bakanlığının dünden bugüne sağlık politikası, orta vadeli program, orta vadeli mali plan ve stratejik plan yayımlandı.
Rapora göre, 2002 yılı sonunda Türk sağlık sisteminin içinde bulunduğu durum, hizmet sunumundan finansmanına, insan gücünden bilgi sistemine kadar ilgli birçok alanda köklü değişiklik yapılmasını gerekli kılıyordu. Bu amaçla 2003'te Bakanlık, birçok uygulamayı hayata geçirmeye başladı. Bu kapsamda, ilk olarak SSK hastaneleri ve diğer kamu hastaneleri Sağlık Bakanlığına devredildi.
Dar gelirli kesimlere yönelik olarak yeşil kartlı vatandaşların hakları genişletildi. Yeşil kart sahiplerinin "ayakta tedavi" kapsamında görecekleri sağlık hizmetleri ile ilaç giderleri devlet tarafından karşılanmaya başlandı. İlaçtaki KDV oranı düşürüldü ve ilaç fiyatlandırma sistemi değiştirildi. Böylece ilaç fiyatlarında önemli oranda indirim elde edildi. ilaç harcamalarının hem kamu hem de vatandaşa olan yükü hafifletildi. Köylerde de "112 acil Sağlık Hizmeti" sunulmaya başladı, istasyon sayısı artırılıp ambulanslar teknolojiye uygun olarak donatıldı. Sisteme, hava ve deniz taşıma araçları eklendi.
Bunun dışında bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı olarak sağlığın bozulmasını ve erken ölümleri önlemek için kapsamlı programlar hayata geçirildi. Bu kapsamda, kalp-damar hastalıkları, kanser, diyabet, kronik solunum yolu hastalıkları, felç, böbrek yetmezliği başta olmak üzere belirli hastalıklar için ulusal programlar planlandı ve uygulamaya konuldu. Bulaşıcı hastalıklardaki gösterge, gelişmiş ülkeler düzeyine ulaştı.
ON YILDA 2 BİN 134 YENİ SAĞLIK TESİSİ HİZMETE GİRDİ
Bina, ekipman ve sağlık personelinin eksik olduğu bölgeler öncelikli kabul edilerek, bu konudaki dengesizlikler büyük ölçüde ortadan kaldırıldı. Son 10 yılda 611'i müstakil hastane ve yeni hastane binası olmak üzere 2 bin 134 yeni sağlık tesisi hizmete sunuldu.
Aynı dönemde, hizmet alımıyla birlikte kamu sağlık tesislerinde çalışan personel sayısı net olarak 229 bin kişi artarak 485 bin kişiye ulaştı.İnternet Teknolojisi Online Özel Haber Servisi > Haberin devamı için TIKLAYINIZ.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.