Ölüm Yardımı Kimlere Ne Kadar Ödenir?

Sosyal Güvenlik Kurumuna (Emekli Sandığı) tabi çalışanların karşılaştığı konulardan biri de Ölüm yardımıdır. Ölüm yardımı kimlere ne şekilde ödeneceği sorusu sıklıkla gündeme gelen bir konudur.

Ölüm Yardımı Kimlere Ne Kadar Ödenir?
24 Şubat 2015 Salı 21:06

 Sosyal Güvenlik Kurumuna  (Emekli Sandığı) tabi çalışanların karşılaştığı konulardan biri de Ölüm yardımıdır. Ölüm yardımı kimlere ne şekilde ödeneceği sorusu sıklıkla gündeme gelen bir konudur.

5434 sayılı Kanun Ek 4 Maddesi’’ Emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı alanların ölümü halinde, sağlığında beyanname ile gösterdiği kimseye, eğer beyanname vermemiş ise ailesine, almakta olduğu emekli aylığının (Harb malullüğü zammı hariç) bir aylık tutarı yardım olarak ve tediye emri beklenmeksizin emekli maaşını veren kurum tarafından ödenir.’’ denilmektedir. Maddede belirtildiği üzere ilgililer vefat etmeden önce Çalıştıkları Kuruma veya Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı beyannamede birini belirtmiş ise ölüm yardımı beyan ettiği kişi veya kişilere ödenir. Beyanda bulunmayanlar için öncelik eşlerdir. Eşler hayatta değilse aylık bağlansın bağlanmasın geride kalan çocuklarına ödenir. Bekar olarak vefat edenlerinde Anne/Babalarına ödenir burada evlilik birliği aranmaz. Anne ve Babaları da hayatta olmayanların kardeşlerine ölüm yardımı ödenir.

Kimsesiz olarak ölenlerin ise cenaze masraflarını gösterir fatura alanlarını ve cenaze masraflarının kendilerinin yaptığını gösterir Muhtardan onaylı belgeleri göndermeleri halinde faturaları nispetinde ölüm yardımı ödenir. Ancak bu masraflar ölen şahısların emekli aylığını geçemez.

Ölüm yardımının miktarına gelince ilgililerin emekli aylığı kadar ölüm yardımı ödenir. Ancak burada her Ocak ve Temmuz aylarında gelen zamlarla Sosyal Güvenlik Kurumunca belirlenen alt sınırdan (01.01.2015-31.06.2015 tarihi için 1.506.85.TL ) az emekli aylığı alanlara alt sınır tutarı ödenir.

Örnek vermek gerekirse 1350 TL aylık alan bir devlet memuru emeklisi 10.02.2015 tarihinde vefat ettiğinde hak sahiplerine 1.506,85 TL ölüm yardımı ödenir.

Başka bir örnek ise 2.200 TL emekli maaşı alan bir devlet memuru emeklisi 10.02.2015 tarihinde vefat ettiğinde hak sahiplerine 2.200 TL ölüm yardımı ödenir.

Çalışırken vefat edenlere ölüm yardımı Son çalıştığı Kurumca ödenir. Bunların hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumunca ikramiyenin haricinde her hangi bir ödeme yapılmaz. Ölen eşinden Dul, Babasından yetim aylığı alanların vefat etmesi halinde Ölüm yardımı ödenmez. Yine Sosyal Güvenlik Kurumlarınca en çok karşılaşılan bir talep de Emeklilerin eşlerinin ölümlerinde ölüm yardımı istemeleridir. Kanunda da belirtildiği üzere Kurumdan Emekli aylığı almayan Vatandaşların vefatları halinde hiçbir ödenek ödenmez. Şahıslar hayatta iken İlgili Mahkemeye müracaat ederek Mirastan İskat etmeleri halinde bu kişilere de ölüm yardımı ödenir. 

Hazırlayan: M.Ali ASLAN

m.aliaslan18@gmail.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.