Olmayan İstasyona Att Atadılar !!!

HT Egeli'nin habeirine göre İZMİR Sağlık Müdürlüğü, istasyonu olmayan bölgelere acil tıp teknisyenlerini görevlendirdi.

Olmayan İstasyona Att Atadılar !!!
07 Ağustos 2014 Perşembe 14:44

   İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden iki yıl önce, kent genelindeki 112 istasyonları hakkında yapılan planlamayla ilgili ayrıntılı bir rapor isteyen Sağlık Bakanlığı'nın Torbalı, Bargama ve Kınık ilçelerinde sadece kağıt üzerinde bulunan istasyonlara yaklaşık 30 tane personel atadığı ortaya çıktı. Bakanlığa önümüzdeki 10 yıl içinde, hangi ilçelerde ek istasyon açılabileceğiyle ilgili bilgi verdikten kısa bir süre sonra kente ardı ardına personel atandığını gören müdürlük yetkilileri de, büyük şaşkınlık yaşadı. Yeni görev yerlerine geldiklerinde "sanal istasyonlara" atandıklarını anlayan sağlıkçılar neye uğradığını şaşırırken, iki yıl boyunca ilçe ilçe dolaşarak, geçici görevlendirmeyle ile çalışmak zorunda kaldı. Türk Sağlık Sen 1 No'lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, bakanlığın henüz açılmayan istasyonlara atama yapmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Doğruyol, "Örneğin, Torbalı ilçesindeki 4 No'lu 112 istasyonunda kadrosu olan çalışanımız var. Ancak Torbalı'da böyle bir istasyon yok. Böyle plansızlık olur mu? Yapılan görevlendirmeler yasal sınırları da aştı" dedi.
    Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek sağlık yatırımlarını şimdiden planlamak amacıyla, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden önümüzdeki yıllarda 112 istasyonlarında yapılması düşünülen yeniliklerin kendilerine iletilmesini istedi. İddiaya göre bakanlıktan yaklaşık iki yıl önce gelen yazı doğrultusunda yetkililer de, önümüzdeki yıllarda açmayı planladıkları yeni istasyonları ve hizmet kalitesinin arttırılması için yapılması gereken çalışmaları bakanlığa iletti. Müdürlük yetkilileri, ilk etapta İzmir'in çevre ilçelerinde birçok ek istasyonun açılabileceğini, hazırladıkları raporla bakanlığa bildirdi.
KAĞIT ÜZERİNDEKİ İSTASYONA ATANDILAR
   Yaşananların ardından bakanlık yetkilileri, aradan geçenkısa bir sürenin ardından henüz açılmayan istasyonlar için personel atamaya başlayınca ortalık karıştı. İzmir'de yaklaşık 30 sağlık çalışanının Torbalı, Bergama ve Kınık'ta, sadece kağıt üzerinde bulunan istasyonlara atandığı ortaya çıktı. İzmir'e geldiklerinde başlarına geleni anlayan sağlık çalışanları neye uğradığını şaşırırken, mecburen ihtiyaç olan istasyanlara geçici görevlendirme olarak gitmek yapmak zorunda kaldı. Aradan iki yıl geçmesine rağmen hala ilçe ilçe gezmek zorunda bırakılan personelin ise, bu durumdan şikayetçi olduğu belirtildi.
PLANSIZ İŞ YAPILIYOR
   Türk Sağlık Sen 1 No'lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, bakanlığın acele ederek, faaliyete geçmeyen istasyonlara personel atamasının büyük mağduriyetlere neden olduğunu öne sürdü. Doğruyol, "Bakanlık yaklaşık iki yıl önce Tire, Bayındır, Bergama, Beydağ, Ailağa, Kınık, Torbalı gibi ilçelerde istasyon açılacağı gerekçesiyle personel ataması yapmaya başladı. Bu sırada arkadaşlarımız sadece kağıt üzerinde bulunan, sanal istasyonlara atanmış oldu. Daha sonra bazı istasyonlar açıldı, bazı arkadaşlarımızın ataması ise iptal edilerek, başka yerlere kaydırıldı. Ancak şu an için hala kadrosu, açılmamış bir istasyonda olduğu için, başka yerlerde görevlendirme çalışmak zorunda bırakılan kişiler var. Örneğin, Torbalı ilçesindeki 4 No'lu 112 istasyonunda kadrosu olan çalışanımız var. Ancak Torbalı'da böyle bir istasyon yok. Bu arkadaşlarımız, geçici görevlendirmeyle dolaştırılıyor. Ancak geçici görevlendirme süreleri yasal sınırları da aştı. Çalışanlar mağdur edildi. Böylesine plansız bir tutum olabilir mi? Bu istasyonlar bir an önce açılmalı ve arkadaşlarımız gerçek kadrolarına geçmeli. Bİz de sendika olarak onların yanındayız" dedi.
GÖREVLENDİRME HEP VARDI
   İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise, şu an için çeşitli istasyonlarda görevlendirme olarak çalışan personelin olduğunu ancak bu durumun sıra dışı bir şey olmadığını söyledi. Bakanlığın açılmamış bir istasyona görevlendirme yapamayacağını belirten yetkililer, "Bakanlık sadece açılan istasyonlara atama yapar. Bunun dışında bir şey söz konusu değil. İzmir'de şu an için görevlendirme çalışanlar var. Ancak bunlar her sene oluyor. Askerlik ve eş durumu gibi nedenlerle boşalan mevkilere yeni görevlendirmeler yapılıyor. Bu görevlendirmeler 15-20 yıldır oluyor. Yani yeni bir şey yok" dedi.(Mert Neşet Muslu - HT Egeli)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.