Olağanüstü Halde İstifa

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 96.Maddesinde belirtildiği üzere özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde olağanüstü hal, sıkıyönetim gibi durumlarda yerine atanacak kişiler görevlerine başlamadan veya usule uygun görevlerinden ayrılmayan memurlar bir daha Devlet Memurluğu görevlerine atanamayabilirler

Olağanüstü Halde İstifa
14 Eylül 2015 Pazartesi 14:57

Özellikle son zamanlarda artan terör eylemleri dolayısıyla Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde görev yapan Doktor, Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru, ATT, vb. görev yapan sağlık personelleri ve yardımcı sağlık personelleri ile diğer Devlet Memurları, memuriyetten istifa etmeyi gündemlerine getirmektedirler. İstifa Eden Devlet Memurları hangi şartlarda istifa edebilirler? İstifa sonrası hangi şartlarda görevlerine başlayabilirler?

Memuriyetten istifa etme, diğer bir adıyla çekilme 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 94-97.Maddelerinde memurluğun Sona Ermesi başlığı altında açıklanmaktadır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu

BÖLÜM: 4

Memurluğun Sona Ermesi

Çekilme:

Madde 94 - Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. (Ek hüküm: 31/7/1970-1327/ 75 md.) Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır.

Çekilmek istiyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine atanan kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir vekil atanmadığı takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir.

Olağanüstü mazeretle çekilenler, üstüne haber vermek şartıyla bir ay kaydına tabi değildirler.

Çekilmede devir ve teslim süresi:

Madde 95 - Çekilen Devlet memurlarından devir ve teslim ile yükümlü olanlar, bu işlemlerin sonuna kadar görevlerini bırakamazlar. Hizmet icaplarına göre devir ve teslim işlemleri için gerekli süreler, yönetmelikte belirtilir.

Olağanüstü yönetim hallerinde çekilme usulü:

Madde 96 - (Değişik: 29/11/1984 - KHK 243/16 md.)

Olağanüstü hal, sıkıyönetim, seferberlik ve savaş hallerinde veya genel hayata müessir afetlere uğrayan yerlerdeki Devlet Memurları yerine atanacaklar gelip işe başlamadıkça görevlerini bırakamazlar.

 

Çekilen ve çekilmiş sayılanların yeniden atanmaları:

Madde 97 - (Değişik: 29/11/1984 - KHK 243/17 md.)

Memurlardan mali ve cezai sorumlulukları saklı kalmak üzere;

A) 94 üncü maddenin 2 nci ve 3 üncü fıkrasına uygun olarak memuriyetten çekilenler altı ay geçmeden,

B) Bu Kanuna göre çekilmiş sayılanlar ile 94 üncü maddenin 2 nci fıkrasına uymadan görevlerinden ayrılanlar bir yıl geçmeden,

C) 95 inci maddede yazılı zorunluluklara uymayanlar 3 yıl geçmeden,

D) 96 ncı maddeye aykırı hareket edenler hiçbir surette,

Devlet memurluğuna alınamazlar.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.