Okul Sütü Programı Başladı

Çocukların yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerinin sağlanması ve süt içme alışkanlığının kazandırılması amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlığımız tarafından 2012 yılından itibaren yürütülen Okul Sütü Programı 2014–2015 eğitim öğretim yılının ikinci yarısı 9 Şubat 2015 tarihinde başladı.

Okul Sütü Programı Başladı
11 Şubat 2015 Çarşamba 09:26

 Ankara Çankaya İlkokulu’ nda yapılan açılış törenine saygı duruşu ve istiklal marşının ardından Pursaklar Saray İlkokulu Halk Oyunları Ekibi öğrencilerinin gösterileri yer aldı. Ulusal Süt Konseyi adına Sayın Harun Çallı, Bakan Yardımcımız Sayın Erkan Kandemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Sayın Kutbettin Arzu, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın açılış konuşmaları ardından sayın Bakanlarımız sınıflarda öğrencilere süt dağıttılar.  

4. yılında olan programda bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencileri olmak üzere özel okullar dahil toplamda 5.794.694 öğrenciye, 48 gün, 33.457 okulda, haftada 3 gün olarak, 278.145.312 adet 200 ml lik sade, yağlı ( % 3 - 3,5 )  UHT içme sütü dağıtılacaktır.

Okul Sütü Programı Uygulama Esasları Hakkındaki 2013/5177 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 18.07.2013 tarih ve 28738 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olup karar gereğince de 2014/41 sayılı Okul Sütü Programı Uygulama Tebliği 10.09.2014 tarih ve 29215 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Ayrıca Bakanlığımızca yürütülmekte olan, 29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan  “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı”nın Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması başlığı kapsamında Okul Sütü Programı aktivitesi yer almaktadır.

Bakanlığımız süt tüketimine bağlı oluşacak rahatsızlıklarla ilgili tedbirlerin alınması izlenmesi ve sürecin yönetimi ile ilgili iletişim stratejisinin belirlenmesi, süt dağıtım önecsi ve tüketimi sonrasında öğrencilere ait bilgilerin içerik ve formatının belirlenmesi programda uzun dönemde öğrencilerin gelişmelerine ilişkin çalışmaların Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde yürütülmesi Bakanlığımızın görev ve sorumluluklarındadır.

Bu kapsamda okul sağlığı bilim kurulumuzca süt içeriği (yağlı süt%3-%3.5) belirlenmiş dağıtım öncesi onam formu, süt içimi sonrası olası rahatsızlıklar için form hazırlanmıştır. Ayrıca programın istenen verimlilikte uygulanabilmesi için 81 İl Valiliğine “Okul Sütü Programı Kapsamında İl Sağlık Müdürlüklerince Koordinasyonu Sağlanacak Halk Sağlığı Müdürlükleri Ve Kamu Hastaneleri Birliklerince Yapılması Gerekli İşlere İlişkin Dikkat Edilecek Hususlara yönelik resmi yazımız gönderilmiştir.          

Okul Sütü;

Sağlıklı ve hijyenik süt tüketiminin yaygınlaşmasını sağlar
Okul çağı çocuklarının süt ve sağlık üzerine etkisi konusunda bilinçlenmelerini sağlar,
Çocuklara sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için kalsiyum ve proteinden zengin olan sütü içme alışkanlığı kazandırılmasını teşvik eder,
Süt içme olanağı sunarak sağlıklı beslenmelerine destek olur,
Süt üretimin artırılmasını teşvik eder,
Süt arzı fazlalığının değerlendirilmesini sağlayarak, üretimde istikrarı sağlar.
Araştırmalar, Okul Sütü Programı'nın uygulandığı ülkelerin hepsinde çok önemli yararlar elde edildiğini ortaya koymaktadır. Bu türden programlar, sağlığı olumlu etkileyerek öğrenme yeteneğini geliştirmekte, okula devamlılık ve başarı düzeyini yükseltmektedir. Ayrıca bedensel ve zihinsel gelişime yardımcı olduğu gibi, çocuğun okula bağlılığını da artırmaktadır.

Her yaştan insanın, ama özellikle çocukların sağlığı için vazgeçilmez temel besin kaynağı sütün tüketimi, ülkemizde ne yazık ki, çok düşük düzeylerde seyretmektedir. Türkiye’de günlük süt-yoğurt tüketimi kişi başına ortalama 106 g (Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010) dır.  Okul Sütü Programı bu bakımdan da büyük önem taşımakta ve iki boyutlu bir işlev üstlenmektedir. Birincisi, öğrencilere sütü sevdirmek, onların yeterli ve dengeli beslenmesine katkıda bulunmak; ikincisi ise, sağlıklı koşullarda süt tüketiminin önemine ilişkin anne-babalarda ve öğretmenlerde farkındalık yaratmaktır. Doğal olarak geleceğin yetişkinlerine yapılan önemli bir yatırım olduğu da unutulmamalıdır. Programın bir başka boyutu ise dar gelirli ailelere çocuklarının beslenmesinde katkıda bulunmak ve sağlıklı beslenmede çok önemli bir faktör olan bilinç düzeyini yükseltmektir. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.