Okul Çağındaki Çocuklarda Aşı Uygulamalarımız

Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bağlı ekiplerce Anaokulu öğrencilerine KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşısı, İlköğretim 1.sınıf öğrencilerine KKK ve 4'lü Karma (Difteri, a selüler Boğmaca, Tetanoz ve Polio) aşısı ve İlköğretim 8. Sınıf öğrencilerine de Td (Tetanoz) aşıları yapılmaktadır.

Okul Çağındaki Çocuklarda Aşı Uygulamalarımız
16 Aralık 2014 Salı 18:10

  OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARDA AŞI UYGULAMALARIMIZ

 

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl rutin olarak yapılan okul aşılamaları kapsamında ilimizde de aşılama çalışmaları Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından yürütülmektedir. Bu kapsamda Anaokulu öğrencilerine KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşısı, İlköğretim 1.sınıf öğrencilerine KKK ve 4’lü Karma (Difteri, a selüler Boğmaca, Tetanoz ve Polio) aşısı ve İlköğretim 8. Sınıf öğrencilerine de Td (Tetanoz) aşıları yapılmaktadır.

İl genelinde;

4902 Anaokulu öğrencisine,

6030 İlköğretim 1.Sınıf öğrencisine,

7141 İlköğretim 8.Sınıf öğrencisine,

olmak üzere 2014-2015 eğitim öğretim yılında toplamda 18.073 öğrenciye aşı yapılması hedeflenmektedir.

Aşı Nedir?

İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri v.b mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkilerinin ortadan kaldırılarak geliştirilen biyolojik maddelere AŞI denir.

            Aşı insanları hastalıktan ve onun bütün kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır.

Aşı Nasıl Etki Eder?

Vücutta savunma mekanizmasını uyararak hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yakalayıp yok eden koruyucu maddelerin oluşmasını sağlar. Bu şekilde aşılanan kişi aşılandığı hastalıklara karşı bağışık yani dirençli olur. Oluşan direnç genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeni ile karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır.

Aşı hangi hastalıklardan korur?

DaBT (karma aşı) difteri, boğmaca ve tetenozdan polio aşısı çocuk felcinden, Hib aşısı H. İnfluenza tib b’ye bağlı menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından KPA(konjuge pnömokok aşısı) ise zatürre ve beyin iltihabından Hep-B aşısı hepatit b ye bağlı B tipi sarılık, siroz ve karaciğer kanserinden, BCG aşısı veremden KKK (kızamık- kızamıkçık- kabakulak) aşısı kızamığa bağlı zatürre ortakulak iltihabı ve SSPE(subakut sklerozan panensefalit) hastalığından doğumsal kızamıkçık sendromu ve kabakulaktan korur. Ülkemizde aşılama programı kapsamında 13 farklı hastalığa karşı  (Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Çocuk Felci, Hepatit A, Hepatit B, Verem, Suçiçeği, Pnomokok) aşı uygulanmaktadır.

İlimizde de Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bağlı toplum sağlığı merkezleri ve aile sağlığı merkezlerinde bu aşılar ücretsiz olarak yapılmaktadır.

 

                                                                         Dr. Mehmet Akif KARAARSLAN

                                                                             Halk Sağlığı Müdürü 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.