Öğretmen, Doktor Ve İmam Kamuya Ahlakı Anlatacak...

Öğretmen, doktor ve imam kamuya ahlakı anlatacak

Öğretmen, Doktor Ve İmam Kamuya Ahlakı Anlatacak...
07 Ocak 2013 Pazartesi 08:48

Malatya'da yürütülen Değerler Eğitim Projesi kapsamında, öğretmen, doktor ve din görevlileri 8 ay süreyle, kahvehanelerde, çay evleri, resmi kurumlar gibi kamuya açık alanlarda, her geçen gün dejenere olan saygı, dürüstlük, hoşgörü gibi ahlaki değerler anlatacak.

    
Malatya Müftülüğü, Sağlıkçılar Derneği (SADER) ve Malatya Eğitimciler Derneği (MEDER) tarafından Sosyal Destek Programı kapsamında yürütülen proje çerçevesinde Belediye Konferans Salonu'nda toplantı düzenlendi. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantıda konuşan Malatya Müftüsü Hacı Yusuf Gül, Değerler Eğitimi isimli projeyi yeni yılın ilk günü başlatıldığını belirtti.

Proje kapsamında, kahvehane, çayevi gibi kamuya açık alanlarda, sevgi, saygı, sorumluluk, barış, hoşgörü gibi unutulmaya yüz tutmuş değerleri anlatacaklarını belirten Gül, 8 ay sürecek dejenere olan ahlaki değerleri hatırlatarak farkındalık oluşturmaya çalışılacaklarını vurguladı. Gül, şöyle devam etti: "Bu proje sayesinde yıllarca sosyal ve kültürel faaliyetlerden mahrum kalmış, yıllarını hep aynı dar bir coğrafyada geçirmiş, yaşadığı bölgenin dışındaki gelişmelerden ve paylaşılabilecek güzel uygulamalardan habersiz yaşamış dezavantajlı gruplar bilgilendirilmiş ve bilinçlendirilmiş olacaktır."

SADER Başkanı Necmettin Gürbüz de projenin yürütülmesinde doktor, öğretmen ve imamların etkin rol üstlendiğini bildirdi. 5 din görevlisi, 5 öğretmen ve 5 doktorun projede görev alacağını aktaran Gürbüz, "Toplumda özellikle sağlık camiasında son dönemde vuku bulan şiddet olaylarının altında yatan şeyler, bizim sahip olduğumuz değerlerin, toplum tarafından yitirilmiş olduğunu düşünüyoruz. İnşallah bu değerler tekrar canlandırılırsa, bu projenin de bu konuda katkısı olursa biz bu durumdan çok mutlu olacağız. 15 kişi, üçer kişilik gruplar halinde, okullarda, resmi kurumlarda, kahvehanelerde, çay evlerinde, mahallelerde yozlaşmaya başlayan değerlerimizi anlatacak. Proje kapsamında 10 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte; aile içi şiddetle mücadeleye yönelik faaliyetler, kadın haklarına ilişkin bilinçlendirme faaliyetleri, aile içi iletişimi güçlendirmeye yönelik faaliyetler (çocuk eğitimi dahil), madde bağımlılığıyla mücadeleye yönelik faaliyetler, yurttaşlık/kentlilik/birlikte yaşama bilincini güçlendirmeye yönelik faaliyetler ile ilgili bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılacaktır." dedi.

MEDER Yönetim Kurulu Üyesi Taceddin Özer ise anlamlı bir projeye ortak olmanın mutluluğunu yaşadıklarının altını çizdi. Proje çerçevesinde 5 rehber öğretmen seçtiklerini anlatan Özer, "Günümüzde birçok değer unutulmak üzere. Biz yozlaşan, unutulmaya yüz tutan değerlerimizi anlatarak yeniden canlandırmak istiyoruz. Toplumu bir arada tutan saygı, sevgi, hoşgörü bağlarını güçlendirmeyi istiyoruz" şeklinde konuştu.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof, Dr. Recep Kaymakcan, toplumsal bütünlüğün mayası olan değerlerin unutulmaya başlamasıyla değerler eğitimine her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. 


CİHAN
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.